Sürekli Birini Düşünmek ve Bunu Engelleyememek Ne Anlama Gelir?

Birini Cok Dusunmek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük hayatımızda her gün başka insanlarla tanışırız, konuşuruz ve bir şeyler paylaşırız. Bazıları ile kısa süreli iletişimler kursakta bazı insanların hayatımızdaki yerleri ve etkileri çok uzun süreli olabiliyor. Hatta bazı kişiler aklımızdan çıkmaz ve sürekli birini düşünmek gibi davranışlarda bulunabiliriz. Bu engelleyemediğimiz davranışlar bazı durumlarda çok rahatsız edici olabiliyor. Bazen yeni tanıştığımız bir kişiyi düşünürüz bazen de önceden tanıdığınız kişiler için benzer şeyleri yaşarız. Örneğin eski sevgililerimiz bazen aklımızdan çıkmaz ve birini düşünmek davranışını engelleyememek gerçekten zor bir durumdur. Eski sevgilinizle ya da bir arkadaşınızla yollarınızı ayırdınız ama hala o kişileri düşünmeye devam ediyorsunuz ve bunu engelleyemiyorsunuz.

Bazı durumlarda size karşı ilgisi olan ama sizin görüşmek istemediğiniz bir kişiyi de aklımızdan çıkaramayız. Belki de gerçekten sevdiğiniz ama onunla ilişki kurmanın uygun olmadığını düşündüğünüz birisi de düşüncelerimizden çıkmayabilir. Peki, bu düşünceleri engelleyememek ne anlama gelir? Birisinin aklımıza takılmasının nedenleri çok farklı olabilir. Bu yazı da birisi hakkında düşünmeden duramamak neden olur açıklamaya çalışacağız.

Sürekli Birini Düşünmek Ne Anlama Gelir?

Surekli Birini Dusunmek Ne Anlama Gelir 1
Sürekli Birini Düşünmek ve Bunu Engelleyememek Ne Anlama Gelir? 1

Her anınızda sürekli birini kafaya taktığınız bir gününüz oldu? Birini sürekli düşünmek ya çok sevgiden ya da çok nefretten olabilir. Düşündüğünüz kişiyi ya çok seviyorsunuzdur ya da ondan nefret ediyorsunuzdur. Peki, birini sürekli düşünmek gerçekten ne anlama gelir? Bu kişiye âşıksanız, düşüncelerinizin sizi ele geçirmesi gayet doğaldır. Eğer birine karşı gerçekten ilginiz varsa vücudunuz bu hislere bir şekilde tepki veriyor olabilir. Ayrıca düşündüğünüz kişi sizinle ilgilenmediğini açıkça belirtse hatta sizi reddetse bile, o kişi hakkında düşünmeye devam edebilirsiniz.

Birini kafanızdan atamıyorsanız, bu durumda beyin kimyasallarınız da etkilidir. Özellikle yeni tanıştığınız birini sürekli düşünmek vücudunuzdaki hormonlarla ilgili olabilir. Birisiyle bağ kurduğumuzda beynimizde dopamin isimli maddenin salınımı tetikleniyor. Dopamin iyi hissettiren bir hormondur. Biri hakkında kafa yorduğumuzda ve gerçekten düşünmeden duramadığımızda bunun nedeni dopamin hormonunun salınması olabilir.

Peki, sevmediğiniz birini düşünmek ne anlama gelir? Bir kişiye sevmiyorsanız ve bu kişiyle sürekli anlaşmazlıklar, tartışmalar ve kavgalar yaşıyorsanız bun takıntı haline getirebilirsiniz. Hatta bu kişi çoğu zaman patronunuz veya iş arkadaşınız dahi olabilir. Ya da iyi anlaşamadığınız ve tartışma yaşadığınız bir aile üyesi de olabilir. O kişilerden rahatsız oluyorsanız ve üzgün hissediyorsanız beyniniz bu durumlara da tepki verebilir ve düşünceleri aklınızdan çıkaramazsınız.

Çevrenizde son zamanlarda size çok kötü davranan bir kişi varsa, bu kişiyi sürekli düşünmek ne anlama gelir? Bazı insanlar basit tabirle kabadır ve diğer insanlarla iletişim kurarken çok sert olabilirler. Belki de bu kişinin size söylediği veya yaptığı şeyleri hala atlatamadınız ve bu nedenle kafanıza çok takıyorsunuz. Birini sürekli düşünerek bu kişiyle ilerde bir konuşma fırsatınız olduğunda, bununla başa çıkmanın ve fikrinizi ifade etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu düşüncelerden kurtulmak için sizi üzen ve inciten kişiyle görüşmekten kaçınabilirsiniz. Ya da sonraki karşılaşmalarınızda fikirlerinizi açıkça söylemeli ve düşüncelerinizin arkasında durmalısınız.

Birini sürekli düşünme davranışı kontrolsüz bırakılırsa ve uzunca bir süre devam ederse bu durum takıntılı düşüncelere dönüşebilir. Bu ruh ve beden sağlığınızı etkileyebilir ve sizi ciddi zihinsel sağlık bozukluklarına yol açabilir.

Psikolojik Açıdan Sürekli Birini Düşünmek

Surekli Birini Dusunmek Ne Anlama Gelir
Sürekli Birini Düşünmek ve Bunu Engelleyememek Ne Anlama Gelir? 2

Hepimizin hayatında önemli ve önemsiz birçok insan bulunur. Bazen, bu kişiler düşüncelerimize o kadar yerleşir ki aklımızdan çıkmazlar ve birini sürekli düşünmek zorunda kalırız. Birini bir süreliğine takıntı haline getirmek, insan hayatının normal bir parçasıdır. Hatta sizin için iyi olmadığını bildiğiniz birini bile düşünmekten kendinizi alamayabilirsiniz. Hatta aklınızdan çıkaramadığınız bu kişi bazen saplantınızın tanıdığınız biri bile değildir. Birini sürekli düşünmek psikolojik açıdan insan sağlığına pekiyi değildir. Pek çok psikolog, bu takıntılı düşüncelerin sağlıksız olduğuna ve aşırıya kaçıldığında ciddi bir sorun olduğuna dair açıklamalarda bulunuyor. Bir kişiyi aklınızda takıntı haline getirmek akıl sağlığınız için iyi değildir ve aynı zamanda psikolojik olarak davranışlarınızı da etkiler.

Psikolojiye göre, birini sürekli düşünmeyi bırakamıyorsanız, o kişiye karşı güçlü bir duygusal bağlılık hissediyorsunuz demektir. Bu duygular kişiden kişiye değişebilir. Bazen düşünceleriniz belirsizdir ve ne hissettiğinizi bilemezsiniz ama düşünmeye devam edersiniz. Bazen de duygularınız o kadar güçlüdür ki neredeyse zihninizde bir saplantı haline gelir. Günlük yaşamınızda yaptığınız sıradan şeyleri bile engeller. Gün içinde dikkatinizin sürekli dağılmasına neden olur. Düşünmeye devam ettikçe kendinizi çok yorgun hissedersiniz ve hayatınızdaki hiçbir şeyden tat alamazsınız.

Birini takıntılı halde düşünmek pek çok psikolojik bozukluğun da göstergesi olabilir. Anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk veya travma sonrası stres bozukluğu çekiyorsanız, kendinizi sürekli birini düşünürken bulabilirsiniz. Yukarıdaki psikolojik rahatsızlıklarda beyniniz sürekli endişe halindedir ve birilerini düşünmeyi bırakamazsınız. Düşündüğünüz kişi eski bir sevgiliyse veya geçmişte size duygusal acı çektirmiş bir insansa ve bunu takıntı haline getirdiyseniz bu bir rahatsızlık olabilir. Bu kişiyi düşünme durumunuz obsesif kompulsif bozukluktan kaynaklanıyorsa, o kişi hakkındaki kızgınlığınızı azaltmak için takıntılı düşüncelere giriyor olabilirsiniz. Ayrıca birisinin size âşık olduğunu düşünüyorsanız ve aksi olduğu halde bu düşünceler devam ediyorsa psikolojide buna Erotomani denir. Bu birini sürekli düşünme durumu psikolojide, De Clérambault sendromu olarak da bilinir ve kişide başka birinin kendisine âşık olduğu düşüncesi vardır.

Birini Sürekli Düşünmek

Birini Surekli Dusunmek
Sürekli Birini Düşünmek ve Bunu Engelleyememek Ne Anlama Gelir? 3

Hayatınızdaki birini sürekli düşünmek birçok farklı duyguyu beraberinde getirebilir. Böyle durumlarda sinir, üzüntü, neşe ve özlem gibi duygular hissedebilirsiniz. Bu durumun size nasıl hissettirdiğine takılmadan neden bu kişiyi düşündüğünüzü ve bunun ne anlama geldiğini araştırabilirsiniz. Özellikle bu kişiyle uzun süredir konuşmadıysanız ve bu düşünceler bir anda ortaya çıktıysa kafanızın karışmış olması çok normaldir.

Eski bir ilişkiniz sonunda kötü bitse bile sırf güzel anıları paylaştığınız için kendinizi eskilerden birini düşünürken bulabilirsiniz. Bu kişiyi sevdiğiniz veya sevdiğiniz anlamına gelmez. Özellikle uzun süren ilişkilerde veya arkadaşlıklarda, birlikte çok özel zamanlar geçirmiş olmanız muhtemeldir. Gittiğiniz konserleri veya gittiğiniz tatilleri düşünebilirsiniz. Ayrıca geçmişinizden birisi sizi incittiyse ve o birini sürekli düşünmek durumunda kalıyorsanız o anlarla ilgili çözülmeyenleri çözmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ne söyleyebileceğinizi veya söylemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz veya o kişinin size farklı davrandığı bir senaryo hayal edebilirsiniz. Seni incittiği için birini düşünüyorsanız, bu acıyı atlatmak için gerekenleri yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu düşünceler çok takıntılı bir hale geldiyse bir psikolog ile görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca düşündüğünüz insanla geçmişte yaşadığınız kötü şeylere benzer şekilde ilişkinizde tamamen çözülmemiş ve sonuçlanmamış bir şey de olabilir. Örneğin, birinin sizi aldattığından şüphelendiyseniz ve bu konuda hiçbir zaman sonuca varmadıysanız bu durumu düşünmeye devam edebilirsiniz. Böyle yarım kalan içinizde kesinleştiremediğiniz durumlarda birini sürekli düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Bu düşünmenin sebepleri her zaman aldatma kadar acı verici olmak zorunda değildir. Bu kişi sizin aklınızda bir gizem yaratmış da olabilir. Düşündüğünüz kişiyle artık görüşmeseniz bile hissettiklerini veya yaptıklarını merak ediyor olabilirsiniz. İnsanlar doğası gereği meraklıdırlar ve bunları düşünmenin sakıncalı bir tarafı yoktur.

Birini Çok Düşünmek

Birini Cok Dusunmek
Sürekli Birini Düşünmek ve Bunu Engelleyememek Ne Anlama Gelir? 4

Düşünceleri ve insan aklını anlamak genellikle zordur. Birini çok düşünmek davranışının pek çok nedeni olabilir. Bu düşünceleri ne kadar çok uzaklaştırmaya çalışırsanız o kadar çok geri gelirler. Düşüncelerden rahatsız olsanız bile onları kabul edin ve onaylayın. Genellikle bir süre sonra düşünceler kendiliğinden kaybolurlar. Belirli bir düşünceye takıntılı kaldığınızda, bundan kurtulmanın en kolay yolu daha ilginizi çekecek başka bir şey düşünmektir. Dikkatin dağılmasını sağlamak her zaman işe yarayan bir taktiktir.

Birini çok düşünmek ne anlama gelir? Diye düşünmek yerine anı yaşayın. Geçmişte veya gelecekte takılı kalmak sizi çok yıpratır ve günlük hayatınızı olumsuz etkiler. Zihninizi o anı yaşamak için yönlendirin ve gerekirse kendinizi zorlayın. Bunu başarmak kolay olmasa da sabırlı olursanız ve kendinize zaman verirseniz başarıya ulaşacaksınızdır. Anı yaşamayı ve birini sürekli düşünmemeyi öğrendiğinizde hayatınız daha güzel olacaktır.

Bunlarla birlikte, sürekli düşündüğünüz kişi geçmişinizde üzücü bir olayla bağlantılıysa veya kötü şeyler yaptıysa bu düşüncelerden kurtulmak o kişiden bir özür bekliyor olabilirsiniz. Ancak özür beklemek pek de mantıklı bir fikir olmayabilir. O kişinin sizden hiç özür dilememe ihtimali yüksektir. Bu düşüncelerden kurtulmak ve hayatınıza devam etmek için o kişiyi affetmeli ve olayı unutmalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. unutamayan biri 3 hafta önce

    “Kimseyi rüyanızda görecek kadar çok sevmeyin o zaman uyusanızda geçmez”