1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Saf İnsan Ne Demek?

Saf İnsan Ne Demek?
Saf İnsan Ne Demek?
+ -

Saf insan ne demek? Kelime dilimizde oldukça fazla kullanılan kelimeler arasında gelmektedir. Birçok anlamı vardır. TDK anlamına göz atmak için yazının devamını okuyun!

Saf insan ne demek? Dilimizde oldukça fazla kullanılan bu kelime birçok anlamda kullanılmaktadır. Arapça dilinden dilimize geçen kelimenin anlamları farklı farklı kullanılabiliyor. Türk Dil Kurumu’na göre kullanımlarına şu şekilde göz atabilirsiniz:

 1. Dizi, sıra anlamında kullanılmaktadır. Örnek cümle: Safları sıklaştıralım.
 2. Grup anlamında kullanılmaktadır.
 3. Katışıksız, halis, has anlamında kullanılmaktadır. Örnek cümle: Saf süzme çiçek balının kilosu 60 TL olmuş.
 4. Kurnaz olmaya aklı ermeyen, kolay aldatılabilen ve bön kişiler için kullanılmaktadır. Örnek cümle: O zaman çok saf hemen kandırılabilir.
 5. İyi niyetli, art niyetsiz kişiler için de saf kelimesi kullanılmaktadır. Örnek cümle: O zaten çok saf birisi, çocuğunuza karşı kötü bir davranışta bulunmaz.

Birçok anlamda kullanılan bu kelime, size veya çevrenize hangi durumda kullanıldı ise ona göre yorumlamanız gerekmektedir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Cici Bebe Kilo Aldırır mı? 2022

Saf Olmak Ne Demek?

Saf olmak ne anlama gelmektedir. Yukarıdaki başlıkta saf sözcüğünün TDK üzerinde anlamlarını paylaştık. 

Saf Insan Ne Demek 2
Saf İnsan Ne Demek? 4

Saf insan ne demek? Dilimizde sözcüklerin birden fazla kullanımı olduğunu yukarıdaki başlıkta gördük. Saf olmak genellikle yukarıdaki maddelerden 4. ve 5. maddeye göre kullanılmaktadır. İnsanların saf görünmesinden bahsederken saf olmak şeklinde kullanılır. Diğer türlü kullanımlarda yalnızca saf kelimesi kullanılarak aktarılır. Eğer birisi size veya bir başkasına bu kelimeyi kullanıyorsa yukarıdaki anlamlara göz atmanız gerekmektedir. Çünkü sözcüğün kullanımına göre iyi niyetli veya kötü niyetli olarak kullanılabileceği görülmektedir. Eğer kötü niyetli bir kullanım söz konusuysa bunu düşünmeniz oldukça önemlidir. Çünkü başkalarının sizi aldatmasına, kullanmasına izin vermemelisiniz.

Dilimizde birçok şekilde kullanılan bu sözcük bazen karşınızdaki insanları da yaralayabilir. O yüzden kullanımı sırasında oldukça dikkatli olmanızı öneriyoruz. Karşımızdaki insanın kalbini kırmadan, sözcüklerimizi düşünerek kullanmalıyız. Gerektiği durumlarda ise özür dilememiz gerekebilir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?

Saf İnsan Özellikleri

İnsanlar arasında oldukça fazla kullanılan bu kelime birçok farklı anlamda karşımıza çıkmaktadır. Peki neden bu cümleyi oldukça fazla duyarız veya kullanırız?

Saf Insan Ne Demek 3
Saf İnsan Ne Demek? 5

Saf insan olarak anlatılan kişiler; herhangi bir işi yaparken dahi kötülük düşünmeyen kişilerdir. Genel olarak bakıldığı zaman özellikleri şu şekilde aktarılmıştır: Saf İnsan özellikleri nelerdir?

 1. Karşındaki tarafından ona aktarılan düşüncelere kolayca kapılan kişilere denilmektedir.
 2. İçinden ne geliyorsa bunu karşısındaki kişiye hemen aktaranlara denilir.
 3. Gereğinden fazla cömert olan insanlar için de bu kelime kullanılır. Karşılıklı olarak cömertliğin olduğu yer iyidir fakat sürekli olarak siz hesap ödemeyin.
 4. Herkese karşı iyi gözle bakan kişilere denilmektedir.
 5. Karşısındaki kişiyi de kendisi gibi gören kişilere saf denilmektedir.
 6. Kurnazlık düşünmeyen insanlar saf insanlardır.

Yukarıdaki özelliklere baktıktan sonra mutlaka aşağıda bulunan başlığa da göz atmalısınız. Özellikle saf birisi olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka başlığa göz atın.

Saf İnsan Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Aslında bakıldığı zaman saf insanları herkes sever. Fakat saf insanları kendi çıkarları için kullanan birçok insan bulunmaktadır. Bundan dolayı da kendi sınırlarınızı bilmeniz gerekmektedir.

Saf insan olmamak için ne yapmalısınız?

 1. Bulunduğunuz ortamda sırf siz olduğunuz için seven insanların olduğundan emin olmalısınız.
 2. Düşünceleri ile sizi etkisi altına almak isteyen insanlar ile karşılaşıyorsanız, arkadaşlığınızı gözden geçirin.
 3. Sürekli hesap ödeyen taraf siz iseniz, karşınızdaki kişinin neden hiç hesap ödemediğini düşünün. Eğer maddi durumu iyi olmasına karşın size hesap ödetiyorsa, arkadaşlığınızı gözden geçirmelisiniz.

Yukarıdaki maddelerin yanı sıra insanların dediklerinden etkilenmeden önce kendi açınızdan da durumu düşünmelisiniz. Hatta yapabiliyorsanız başka insanların da görüşlerini almalısınız. Bu yazımızda sizlere “Saf insan ne demek?” anlatmaya çalıştık.

Yorum Yap