1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?

Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?
+ -

Narsist ne zaman saygı duyar? Kişisel bozukluk olarak adlandırdığımız Narsistlik, aslında 2 farklı durumda incelenmektedir.

Narsist ne zaman saygı duyar? Sorusuna cevap vermeden önce, Narsistliğin 2 farklı şekilde aktarıldığını belirtmek gerekmektedir. Sorunlu kişilik olarak bahsettiğimiz Narsistlik aslında “Patolojik Narsistlik” olarak adlandırılmaktadır. Normal narsistlik ise her insanda bulunması gereken bir durumdur. Her insanın normal bir düzeyde Narsizme sahip olması gerekir. Sahip olduğumuz bu küçük parça hem kişiler arası ilişkimizi güçlendirir hem de kişisel mutluluğu getirir.

Herkes kendini belirli ölçüde sevmelidir. Fakat bazı insanlar bu durumu abartarak kendilerini üstün görmektedir. Kendilerini üstün diğer insanları ise alçak görmeye de Patolojik Narsistlik adı verilmektedir. Böyle bireylerin bir çoğu çocukluk döneminde travma geçirmiş veya aile eğitimi zayıf olan kişilerdir.

Kişinin kendini Narsist olarak hissetmesindeki tek neden kendini yeterli görmemesidir. Sürekli olarak birileriyle yarış halinde büyüyen, kendisi daha alt sınıftaymış gibi görülen kimselerde meydana gelmektedir. Genellikle erkek bireylerde daha çok görülmektedir.

Narsist Ne Demek? Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?

Herkes kendini belirli düzeyde sevmelidir. Kendinizi sevmeniz ile alakalı bilim dalı Narsizm olarak geçmektedir ve her insanda biraz olduğu zaman mutluluk getirir.

Narsist Ne Zaman Saygi Duyar 2
Narsist Ne Zaman Saygı Duyar? 4

Herkes kendini belirli ölçüde sevmelidir. Fakat bazı insanlar bu durumu abartarak kendilerini üstün görmektedir. Kendilerini üstün diğer insanları ise alçak görmeye de Patolojik Narsistlik adı verilmektedir. Böyle bireylerin bir çoğu çocukluk döneminde travma geçirmiş veya aile eğitimi zayıf olan kişilerdir. Narsist ne zaman saygı duyar? Kişilik bozukluklarının düzeltilmesi, psikolojik bir rahatsızlık olmasından dolayı zordur. Öncelikli olarak kişinin kendi ortamından çıkarılması, farklı bir ortamda hayatına devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Eğer kişi bulunduğu ortamdan dolayı Narsist bir kişiliğe sahip ise, bu yöntemin yanı sıra psikoloğa başvurmak kişiye iyi gelecektir.

Psikolog ile yapılan tedavi sürecine iyi bakan birçok hasta, belirli oranda hatta bazen tamamen bu rahatsızlığından kurtulabilir. Fakat bazı durumlarda da hastalığın kırıntıları kalabiliyor.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koyu Kahvenin Üstüne Hangi Renk Tutar?

Narsist Biriyle İlişkide Kendinizi Nasıl Hissedersiniz?

Narsist ne zaman saygı duyar? Öncelikle kişilik bozukluğu olan kişilerle olan ilişkiler sallantılı yapıda olacaktır.

Narsist Ne Zaman Saygi Duyar 3
Narsist Ne Zaman Saygı Duyar? 5

Narsist biriyle ilişkide kendinizi nasıl hissedersiniz? Her ne kadar tuhaf gelse de kızların kişisel bozukluğu olan erkeklerle ilişki yaşaması oldukça fazla görülmektedir. Bunun sebebi kızların içlerinde olan iyileştirme duygusundan gelmektedir. Fakat ilişki içerisinde kendinizi mutsuz hissettiğiniz zamanlar olacaktır. İlişkide kendini daha çok seven ve önemseyen bir insanın olması sizi rahatsız edebilir. Kişinin davranışlarının da bu şekilde olması, ilişkinin sağlıklı şekilde ilerlemesine engel olacaktır.

Narsist ne zaman saygı duyar? Yapmanız gereken durum ise kişilik bozukluğuna sahip partnerinizin, iyileşmesi sürecinde yanında olmak. Onu destekleyen hareketler yapmanız, kendini sizin yanınızda böyle hissetmemesi oldukça önemlidir. Hatta bu süreçte sizin desteğinizi görmek onun da iyileşmesi adına büyük bir adım olacaktır. Bu sayede Narsist sevgiliniz artık size saygı duyabilir…

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Kızıl Saçın Üstüne Ne Renk Tutar?

Narsist Erkek Belirtileri Nelerdir?

Narsist kişilerin genellikle belirtileri aynıdır. Fakat erkek bireylerde daha fazla olmasından dolayı bu şekilde de araştırılmaktadır.

Narsist erkek belirtileri nelerdir?

  1. Kendini olduğundan fazla beğenmek.
  2. Ortamdaki tüm ilginin onda olmasını istemesi.
  3. Kendini diğer insanlardan üstün ve zeki görmek.
  4. Empati kurma yetenekleri yok denecek kadar azdır.
  5. Herkesten başarılı olma hırsıyla hareket etmek.
  6. Aşırı derecede kibirli bireyler olurlar.
  7. Sosyal çevresinin kendisine hayran olmasını beklerler.
  8. Kişileri kendi amaçları doğrultusunda manipüle ederler.

Yorum Yap