İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Motto Ne Demek?

Motto Ne Demek?
+ -

Motto kelimesi son zamanlarda gündemde olan ve pek çok insan tarafından ilgi duyulan konulardan birisidir. Bundan dolayı motto kelimesinin anlamını merak edenlerin sayısı günden güne artmaya başlamıştır.

Motto 2
Motto Ne Demek? 5

Motto, latince kökenli olup “söz, lakırdı” anlamına gelmektedir. İlk İtalyan dilinde motto şeklini almıştır. Sonradan yapısını koruyarak İngiliz diline geçiş yapmıştır. Antik Roma zamanlarında yalan, palavra anlamını taşırken günümüzde anlamı değişmiştir. Avrupa’da düstun,slogan anlamı taşıyan motto kelimesi Türkçe diline de İngilizce anlamı ile tanımlanmıştır. Belli bir düşünceye sahip olmak bir mottomuz olduğunu ifade etmektedir. İnsanın hayata olan görüşü veya kendisine ait bir düşüncesi yaşama karşı olan mottomuzu ifade eder. 

Motto Ne Demek TDK

Motto kelimesi TDK’ya göre “Düstur, özdeyiş, slogan” anlamlarına gelmektedir. Motto, İngilizce dilinden Türkçe’ye geçen kelimeler arasındadır. Dilimizde İngilizce anlamını koruyarak kullanılmaktadır.

Hayat Mottosu Ne Demek?

Hayat mottosu ya da hayat felsefesi, hayatı anlama ve kendi tarzına göre yaşama şekli olarak ifade edilir.

Motto 3
Motto Ne Demek? 6

Her insanın kendi düşüncelerine göre bir hayat felsefesi ve yaşam tarzı vardır. Bu da demek oluyor ki kendine göre bir hayat mottosu vardır. Çünkü her insanın zevki, tarzı, düşüncesi ve bakış açısı farklıdır. İnsan hayatında kendine göre bir motto belirler ve bu motto ileriki yaşantısına bir yol çizmesine yardımcı olur. Bu mottolar iş hayatı, aşk hayatı, yaşam kalitesi veya düşünce tarzı olarak şekillendirilebilir.

Hayat mottosu kişisel düşüncelerden yola çıkarak belirlenir. Bu yüzden herkesin hayat mottosu farklılıklar gösterebilir. Peki sizin hayat mottonuz nedir?

Günün Mottosu Ne Anlama Gelir?

Günün mottosu sosyal medyada büyük bir ilgi haline geldi. Bunun üzerine okuyanları düşündürmek ve hayatına dokunmak amacıyla günlük olarak motto paylaşımı yapılmaya başlandı.

Motto 4
Motto Ne Demek? 7

İnternetteki çoğu site ve sosyal medyadaki çoğu sayfa, günün mottosu başlığıyla birlikte makale paylaşıyor ve kullanıcılarına bilgi sağlıyor  . Bu makalelerde her güne özel özlü sözler, motivasyon mesajları, aforizma veya sloganlar yazmaktadır. Günümüzde pek çok yazar bu konu üzerinde araştırmalar yapıp insanların hayatlarına daha iyi devam edebilmesi için yardımcı oluyorlar. Bu yazılar sayesinde okuyucuların hayatına yeni bir bakış açısıyla yaklaşmasını sağlıyor.

Çoğu insan günlük mottoya ihtiyaç duyuyor ve günlük hedefler belirliyor. Bu makaleler de bi bakıma düşünmeye ve hayata şekil vermeye yardımcı oluyor.

Motto Nasıl Belirlenir?

Motto belirlemek için kelime anlamını bilmek yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda kelimeyi daha iyi anlamaya yönelik cümleler kullanmak yararlı olur.

Motto, insanın hayatı daha anlamlı, daha güzel, daha dolu dolu yaşayabilmesi için kendisini ifade etme yolu şeklinde ifade edilebilir. Bu nedenle bu kavramı kişinin hayata karşı duruşunu veya bakış açısını ifade eden bir slogan olarak ifade etmek mümkündür. Her insanın kendi mottosu, kendine özgü hayat görüşüne, bakış açısına, hayata duyduğu duygulara göre belirlenir. Motto aslında bilgelik anlamını taşır. İnsanın kendi kişiliğine ve içsel yaşantısına anlam kazandırır. Genel olarak bireyler motto belirlerken tarihte adını altın harflerle yazdırmış kişilerin başarıyla ilgili ettiği sözleri kılavuz alır. Bu şekilde o kişilerin deneyimlerinden yararlanmış olurlar. Bu nedenle çoğu insan daha çok tarihteki sözü geçmiş kişileri örnek alıp hayatlarını, yaşantılarını ve mottolarını belirlerler.

Ne kadar mottolar kişisel olsa da başkalarının mottolarını örnek alıp kendi mottolarını belirlemek mümkündür. Motto belirlerken en önemli detaylardan birisi kişinin ne istediğini ve ne hedeflediğini bilmesidir. 

Kişi hedeflerini koyar ve hayattaki beklentisini belirlerse kendi mottosunu bulmuş sayılır.

Yorum Yap