1. Ana Sayfa
  2. Moda

Kelebek Dövmesi Anlamı Nedir? 

Kelebek Dövmesi Anlamı Nedir? 
+ -

Kelebek dövmesi; maneviyat, güzellik ve sevginin karşılığı olarak bilinmektedir. Her dönemde moda olan çeşitli modelleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Kelebek Dovmesi 2
Kelebek Dövmesi Anlamı Nedir?  5

Kelebek dövmesi her dönemde karşımıza güzel modelleri ile çıkmaktadır. Özellikle kendi tasarımlarına eklemeler yapan dövme sanatçıları tarafından oldukça şık modeller ortaya konulmaktadır. Her yaştan kadının ilgisini çeken dövme modeli, eskimeyen modası ile her zaman yaptırılan desenler arasında gelmektedir. Yalnızca anlam olarak değil; sade ve güzel görünümleri sayesinde de insanların dikkatini çekmektedir. Kısacası hem anlamıyla hem de şık, sade görünümleri ile kadınların ilgisini çeken modeller arasında gelmektedir.

Geçmişten günümüze kadar metamorfozun sembolü olarak, kelebek sembolü öne çıkmaktadır. Her karakteri yansıtabilecek genel modeller arasında gelmektedir. Renkli, kabartmalı, gölgelendirmeli ve sade modeller ile istediğinizi yansıtmanız mümkündür. Çünkü hayatın değişim içerisinde olması kelebek figürlerinin de insanda kendine ait bir parça bulmasında olanak sağlamaktadır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Uzaktan Bir Erkeğin Seni Sevdiğini Nasıl Anlarsın?

Kelebek Dövmesi Ne Anlamı Gelir? 

Dövmeler anlamları olduğu zaman daha fazla ilgi görmektedir. Fakat bu sembolümüz hem anlamından hem de sade görünümünden dolayı bütün kadınların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Kelebek Dovmesi 3
Kelebek Dövmesi Anlamı Nedir?  6

Kelebek dövmesi ne anlama gelir? Dövmelerde yer alan figürlerin ana temasında farklılıklar görülmektedir. Fakat genel olarak hayatta karşılaşılan zorlukların sonrasında oluşan güzelliği simgelemektedir. Aynı zamanda bu güzelliklerinde de bir gün son bulabileceği insanlara hatırlatmak istenmiştir. Bazı inanışlar tarafından kelebeklerin yumurta dönemlerinde doğurganlığı sembolize etmesi de görülmektedir. Ülkemizde bu anlayış fazla yaygın olmamasına karşın yurtdışında bahsettiğimiz anlayışa göre birçok kişi dövmeyi yaptırmaktadır. Yurtdışında kullanılan bir diğer anlamı ise larva dönemleri çizilen dövmelerin, sosyalleşmeyi anımsatmak istemesidir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasına karşın bazı kötü anlamları olduğu da söylenebilir. Özellikle kadınların sırtına dövme yaptırması birçok Instagram sayfasında farklı yansıtılmaktadır. Bundan dolayı sırta yapılan modellerde azalma görülmüştür.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Nişan Merasimi Konuşması

Erkeklerde Kelebek Dövmesi Anlamı

Dövmelerin genel anlamları olduğu gibi erkek ve kadın için de ayrı anlamlar taşıması görülmektedir.

Kelebek Dovmesi 4
Kelebek Dövmesi Anlamı Nedir?  7

Erkeklerde kelebek dövmesi anlamı nedir? Dövme erkeklerde kullanıldığı zaman her aşamayı adım adım yürümek olarak anılmaktadır. Sabrederek sonucun güzelliğinin yaşanmasına hazır olmaya işaret eder. Erkeklerde karşımıza çıkan anlam, güzelliklerin anaında yok olabileceğini de simgelemektedir. Kısacası yukarıda bulunan başlık genel olarak erkeklere yapılan dövmelere hitap etmektedir. Kadınlarda bulunan anlam ise yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz yurtdışında kullanım anlamlarına işaret etmektedir.

Her ne kadar anlamları erkek ve kadın için ayrı olarak algılansa da asıl dövmenin anlamı önemlidir. Kısacası cinsiyetçilik yapılan bir dövme değildir.

Kadınlarda Kelebek Dövmesi Anlamı

Dövmelerin genel anlamları olduğu gibi erkek ve kadın için de ayrı anlamlar taşıması görülmektedir.

Kadınlarda kelebek dövmesi anlamı nedir? Kadınlarda dövmenin kullanımı ikinci başlıkta sıraladığımız bütün anlamları taşımaktadır. Erkek bireyler genellikle sosyalleşme ve doğurganlık simgeli dövmeleri yaptırmamaktadır. Fakat kadınların bütün anlamlar için bu dövmeyi yaptırdığı görülmektedir. Ayrıca kadınlarda Türkiye genelinde bahsedilen bir cinsel anlam da mevcuttur. Her ne kadar yurtdışında böyle bir anlam olmasa da ülkemizde Instagram’da bulunan komedi sayfaları tarafından paylaşılmaktadır.

Kelebek Dövmesi Anlamı Cinsel

Dövmelerin genellikle cinsel anlamları şeklinde ayrı başlıkları bulunmaz. Fakat ülkemizde ortaya çıkan akımlardan Kelebek dövmesi de etkilenmiştir.

Dövmenin cinsel olarak anlamı daha önce birisiyle birlikte olmak anlamına gelmektedir. Sözde sayfaların paylaşımlarına göre dövmeyi sırtına yaptıran kadınların daha önce birisiyle birlikte olduğuna işaret edilmektedir. Ülkemizde de birçok kesim tarafından böyle olduğu bilinmez. Fakat şakasını yapan birçok kitle de bulunmaktadır.

Yorum Yap