Karaköy Gezilecek Yerler

Karaköy Gezilecek Yerler
Karaköy Gezilecek Yerler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un en hareketli semtlerinden biri olan Karaköy farklı kültürlerden birçok kişiye ev sahipliği yapıyor. Tarihten günümüze uzanan geçmişi ile birlikte çağdaşlaşma çerçevesinde de İstanbul’un en önemli noktalarından biri konumunda. Bu çerçevede hem Osmanlı’dan hem de cumhuriyet döneminden kalma eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Karaköy’de görülecek onlarca han, cami, meydan, restoran ve eser bulunuyor.

Her ne kadar gezilecek tarihi bir semt olsa da Karaköy’de ikamet eden birçok kişi de bulunuyor. Bu bağlamda özellikle turizm mevsiminde gündüz aşırı bir nüfusu ağırlamaya çalışıyor. Diğer taraftan otelleri ve eğlence mekânları ile de adından söz ettiren Karaköy’de gezilip görülmesi gereken 10 yeri sizler için derledik.

Galata Kulesi

Galata Kulesi
Karaköy Gezilecek Yerler 1

Sadece Karaköy’ün değil İstanbul’un hatta Türkiye’nin en nemli turistik sembollerinde Galata kulesi aslında Galata semtinde bulunuyor. Ancak Karaköy’e gelenler oldukça yakın olan Galata Kulesi’ne uğramadan geçmiyorlar. Bu çerçevede listemizin ilk sırasında da meşhur Galata kulesi bulunuyor. İstanbul’un hemen her noktasından görülebilen ve en tepesine çıkıldığında muazzam bir İstanbul manzarası sunan Galata kulesine girişler ücretli.

Tarihi 1300’lü yıllara dayanan kuleyi Cenevizliler inşa ettirmiş. Özellikle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Beyoğlu ile birlikte çevresinde yabancıların ikamet ettiği bir noktaya dönüşen Galata kulesi günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Yüksekliği 60 metre olan kule günübirlik geziler için de uygundur. Hem İstanbul gezinizde hem de Karaköy gezisinde mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii ya da külliyesi. İki isimle de anılıyor. Karaköy bölgesinin en önemli tarihi eserlerinden olan camii ve külliyenin yanında bir de hamam bulunuyor. 1580 yılında Mimar Sinan tarafında inşa edilen eser dönemin Kaptan-ı Deryası Kılıç Ali Paşa adına yapılmış. Mimari yapısı Ayasofya’ya benzediği için bazı zamanlar küçük Ayasofya olarak anılır. Bu çerçevede Karaköy’e gelerek tarihi eserleri gezmek isteyenler bu camiyi mutlaka görmeliler.

Caminin ilginç bir öyküsü bulunuyor. Paşa kendi adına bir cami yaptırmak istediğinde zamanın padişahı 3. Murat “Sen Kaptan-ı Derya’sın. Git denize yaptır camini” demiş. Bunun üzerine Galata tarafındaki bir koy toprakla doldurularak cami inşa edilmiş. Ayrıca caminin inşaatında İnebahtı savaşında Osmanlı’ya esir düşen ünlü yazar Don Kişot da çalışmıştır.

Karaköy Meydanı

Karaköy Meydanı Eminönü Meydanı ile birlikte İstanbul’un en işlek en hareketli noktalarından biridir. Galata Köprüsünün hemen bitiminde başlayan meydandan gün boyu binlerce insan geçiyor. Burada özellikle yaz aylarında durup Marmara denizinde güneşin batışını izlemek oldukça keyifli oluyor. Bu sebeple fotoğrafçılığa meraklıysanız son derece güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Bunlarla birlikte meydanda bulunan birçok çikolatacıdan hediyelik çikolatalar yaptırabilirsiniz. Ayrıca yine meydanı kuşatan restoranlar, oteller ve diğer binalar arasında tarihi ve kültürü aynı anda hissedecek İstanbul’a bir kez daha hayran kalacaksınız.

Arap Camii

İstanbul’un sayısı bilinmeyen tarihi camilerinden biri olan Arap Camii fetihten önce kilise olarak hizmet veriyormuş İstanbul’un fethiyle birlikte camiye çevrilen yapılardan olan Arap Camii günümüzde ibadethane olarak hizmet vermeye devam ediyor. İstanbul’da ilk ezanın okunduğu yer olarak bilinen tarihi cami Karaköy’deki binaların arasına sıkışıp kalmış. Ancak mimarisi ve havasıyla hemen dikkat çekiyor.

Müslümanların ilk İstanbul kuşatmasında yaptırıldığı sanılan cami daha sonraları İstanbul’un Latin istilası sırasında kilise olarak kullanılmış. İstanbul’da ilk ezan da işte bu kuşatma sırasında burada okunmuş.  Bu çerçevede yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan camii hem tarihi önemi hem de turizm açısından popüler olması sebebiyle listemizde bulunuyor.

Ortodoks Patrikhanesi

Calisma yuzeyi 1 2
Karaköy Gezilecek Yerler 2

Karaköy’de camilerin yanı sıra birçok da kilise ve patrikhane bulunuyor. Özellikle yabancıların cumhuriyetin ilk yıllarında çokça kamet ettiği bir yer olan Karaköy’de bu kiliselerin arasında en önemlisi ise Rum Ortodoks kilisesi oluyor. Asıl ismi ise Türk Ortodoks Patrikhanesi. Patrikhanenin önünde Türk isminin geçmesi ise burasının Atatürk tarafından Eftim adında bir Ortodoks patriğine kurdurulmuş olmasıdır.

Bu sebeple Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük yardımları dokunan patrik daha sonra Türkiye genelindeki patrikhanelerin başına geçiyor. Ayrıca kilisenin içerisine de Ne Mutlu Türk’üm Diyene yazısı ile birlikte Türk bayrağı astırıyor. Hala ibadethane olarak kullanılan mekân Hristiyanlar için oldukça önemli

Çeçeyan Han

Karaköy bölgesinde özellikle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde son derece canlı bir ticaret hayatı varmış. Yabancı bankerlerin mesken tuttuğu Galata ve Karaköy çevresi Osmanlı ticaretinin kalbinin attığı noktalarmış. Bu sebeple bu bankerler kendiişlerini gördükleri önemli binalar ve hanlar inşa ettirmişler. Çeçeyan Han’da bu binalardan birisi.

Ermeni bir bankerin inşa ettirdiği han, zarif mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Karaköy meydanından da görülen ilgi çekici tarihi han 1890 yılında inşa edilmiş. Geçmişten önemli izler taşıyan Çeçeyan han özellikle Ermeni turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Bankalar Caddesi

Bankalar Caddesi yine Osmanlı’nın son dönemlerinde ticaret hayatının en canlı olduğu caddelerden birisiymiş. Yahudi, Hristiyan, ermeni ve diğer yabancı bankerlerin yaptırdıkları binaların çoğu burada bulunuyor. Farklı mimari tarzlarıyla dikkat çeken binalar geçmişten günümüze birçok kişiyi ağırlamış ayrıca buradaki binaların çoğu anıtlar kurulunun kararıyla koruma altına alınmış.

Bu sebeple caddeye girilirken son derece tarihi bir havası olduğu anlaşılıyor. Ayrıca şu anda günümüzde de birçok finans şirket, sigortacılar, bankacılar ve diğer sektörler bu binalarda ve caddede iş yapıyorlar. Bu bağlamda caddenin işlevselliğini hala koruduğu söylenebilir.

Salt Galata Binası

Calisma yuzeyi 1 3
Karaköy Gezilecek Yerler 3

Sal Galata Binası Osmanlı’nın son dönemlerinde bir Fransız mimar tarafından Osmanlı Bankasının ana binası olarak inşa edilmiş. Asıl ismi Bank-ı Osmani-i Şahane olan banka burada 1892 yılında faaliyete başlamış. Mimarisi üslubu, görüntüsü ve doğallığıyla diğer binalardan ayrılan Salt Galata Karaköy’de gezilip görülmesi gereken noktalardan biri.

Binanın tamamı şu an faaliyette değil. En alt kısmında Osmanlı Bankası Müzesi bulunuyor. Tarihi eserleri merak edenler ve özellikle Osmanlı’nın son dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bu müzeyi gezerek kültürel zenginliğine katkı sağlayabilir. Enteresan bir mimarisi olan bina zamanında İngiltere’den getirilen çelik, üç katlı ve farklı kilit sistemiyle ilgi çeken bir kasa etrafına inşa edilmiş.  Bu sebeple Karaköy’de uğranılacak önemli yerlerden biri oluyor.

Yer altı Camii

İstanbul’un en eski camilerinden olan Yer Altı Camii 711 yılında Emevi halifesi Ömer Bin Abdülaziz tarafından yaptırılmış. Aslında ilk yapıldığında kule olarak inşa edilen yapı Osmanlı devleti zamanında 1750’li yıllarda günümüzdeki görüntüsünü kazanmış. Karaköy vapur iskelesine son derece yakın bir yerde olan Yer altı camii tarihi ve manevi özelliği bakımından birçok yerli turistin ilgisini çekiyor.

Günümüzde halen ibadethane olarak kullanılan caminin zemininde üç adet sahabenin mezarı bulunuyor. Bu yüzden Müslümanlar için uğrak noktası olan cami Karaköy’de yer alan tarihi camiler arasında en popüler olanlarındandır. Bu çerçevede Karaköy’e gezmek için gelenlerin burasını da görmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

İstanbul Modern Sanat Galerisi

Türkiye’nin ilk modern sanat galerisi olan İstanbul Modern 2004 yılında açılmış. Birçok farklı alanda özel ödüller alan sanat müzesinde farklı zamanlarda birçok önemli sanat eseri sergileniyor ve sanatsal faaliyetler yapılıyor. Bu çerçevede sanatseverlerin Karaköy’de en çok ziyaret ettiği noktalardan olan İstanbul Sanat Müzesi’ne girişler ücretli.

Çağdaş sanatların en güzel ve canlı bir şekilde yaşatıldığı müze bir rehber eşliğinde gezildiğinde son derece anlamlı oluyor. Bu bağlamda Karaköy çevresini gezecekler için burayı atlamamalarını öneriyoruz.

Karaköy çevresinde gezilecek daha birçok nokta bulunuyor. Bu listeye eklemediğimiz Ömer Abed Han, Kemankeş Mustafa Paşa Camii, ilginç mimarisiyle dikkat çeken Kamondo merdivenleri, Fransız geçidi vb. noktalar da gezilip görülecek yerler arasında değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir