Hakkari ‘de Gezilecek Yerler

Hakkari Gezilecek Yerler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Hakkâri, tarihi geçmişi Hurri’lerden başlayarak Urartu, Pers imparatorluğu, Arapların ve daha sonra da Selçukların hakimiyeti ile günümüzde kadar ulaşmayı başaran bir kenttir. Doğu Anadolu bölgesi turizm açısından çok dikkat çekmese de tarihi izleri ve gizemli yönleri keşfetmek isteyenlere önerilebilecek bir bölgedir. Hakkâri de böylesine gizemli bir tarihe sahip bir şehirdir.

Hakkâri’de görülmesi gereken yerlerin en başında ilin batısında yer alan “Gevaruk” ve “Tirşin” yaylalarında, kayalar üzerine çizilmiş binlerce yıllık geçmişe sahip resimlerdir. Burada bulunan kaya resimlerinin bir benzeri Azerbaycan’da diğer benzeri ise Filistin’de yer alıyor. Tarihi geçmişi MÖ 6000 ile 1000 yıllarına dayanan bu resimlerden bazıları son dönemlerde çizilmiş olmasına rağmen ilgi çekici yönlere sahiptir. Bu çizimler, çizildiği dönemlerde bölgede zengin bir av hayvanı olduğunu tasvir eden resimlerdir. Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkâri’nin Gevaruk Yaylası ve Tirşin Yaylası’nda bu resimlerden binlercesini bulmuştur. Bu önemli hatırlatmayı yaptıktan sonra şimdi Hakkâri’de gezilecek yerler hakkında kalan diğer bilgileri sizlerle paylaşalım.

Koç Heykeli

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi sınırlarında yer alan Koç Heykeli, bir hayli ilgi çekicidir. Tam olarak hangi dönemlerde yapıldığı bilinmeyen heykeller, Gevaruk ve Tirşin yaylalarında yer alan kaya çizimlerini andırıyor. Dörtte biri kütle biçiminde olan bu heykellerde baş ve ayaklar çıkıntı şeklinde yapılmıştır. Yapıtın bir yüzüne koça binmiş, elinde kargı olan bir adam duruyor. Onun arkasında da elinde yuvarlak nesneler olan dört adam ve üç koç yer alıyor. Hakkâri’nin dikkat çeken Koç Heykeli, kenti ziyarete gelen turistlerin bir hayli dikkatini çekiyor.

Dirheler (Dev Evleri)

Hakkari - Dirheler (Dev Evleri)
Dirheler (Dev Evleri)

Kentin görülmesi gereken bir diğer durağı ise Tirşin Yaylası’nda bulunan Dirheler Evleri (Dev Evleri). Bu yapıların yapılış amacı; Dirhelerin Asur saldırılarına karşı korunmak amacı ile yapıldığı veya yaylaya çıkılan sürüleri kontrol etmek ve yaylanın güvenliğini korumak amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Dev boyutlu yapıtlar, üçü-dördü birbirini koruyabilecek yakınlıkta yapılmışlar. Günümüze harabe şeklinde gelen Dirheler Evleri de yine kentin dikkat çeken kültürel miraslarıdır.

Urartu Mezarlığı

Hakkâri’nin dikkat çeken tarihi yapıları sadece bunlarla sınırlı değil. Kent merkezinde Gazi Mahallesi’nde Anadolu Lisesi inşaatı yapılırken bulunan Urartu Mezarlığı da bir hayli dikkat çeken noktalardan biridir. Erken Demir Çağı’ndaki ve Urartu dönemi ile benzerlik taşıyan bu mezarlık, MÖ 1000. Yıldan kalma bir yer olduğu düşünülmektedir.

Kelat Sarayı

Kesin tarihi bilinmemekle birlikte mahalli kaynakların verdiği bilgilere göre Seyit Ahmet Sıddık tarafından yaptırılan Kelat Sarayı, Şemdinli ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçe merkezine 17 km. uzaklıkta yer alan sarayın sadece kalıntıları günümüze ulaşmıştır. İki kemer ve bir duvarı ayakta kalmayı başaran Kelat Sarayı, Kuzey-güney doğrultusunda, dikdörtgen planlı ve üç katlı şekilde inşa edilmiştir. Kent gezinizi daha farklı kılmak ve değişik yerleri görmek için burayı da ziyaret listenize almanızı öneriyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir