Elazığ seyahatinde görülmesi gereken 4 harika yer

At arabasi 1
Sori Selalesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Anadolu bölgesinin antik çağlardan kalma kenti Elazığ, tarihe tanıklığı ile ön plana çıkan bir şehirdir. M.Ö. 3000’li yıllardan kalma kent, Harput kentinin devamı olarak günümüze gelmiştir. Çevresinde yer alan tarihi yerlerin yanı sıra sunduğu doğal güzellikler de yine şehrin güzelliklerindendir.

Elazığ seyahatinin güzel geçmesini sağlamak ve şehrin ön plana çıkan antik ve doğal güzelliklerini daha iyi tanımanız adına sizlere Elazığ’da görülmesi gereken 4 harika yer hakkında bilgi vereceğiz.

Elazığ seyahatinde görülmesi gereken 4 harika yer

Üryan Baba Türbesi

Tarihi geçmişi ile ön plana çıkan Elazığ, Osmanlı döneminden kalma eserleriyle ön plana çıkmaktadır. 1511-1517 yılında Seyitgazi ilçesinin 6 km. uzağında yapılan Üryan Baba Türbesi de bu eserlerden biridir. Kare planlı, üzeri kubbe ile örtülü olan türbe, Osmanlı mimarisini tanımak için ideal bir gezi noktasıdır.

Ulu Cami (Harput)

Anadolu’daki en eski camilerden biri olma özelliğine sahip olan Ulu Camii, Elazığ’ın Harput ilçesinde yer almaktadır. Dikdörtgen plan üzerine yapılan cami, moloz taşından örülmüş duvarları ile dikkat çekmektedir. Kubbesi ve kemerleri tuğladan yapılmış olan Ulu Camii, iç avlu, son cemaat yeri ve iç cami olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Cami, 1899, 1905 ve 1996 yıllarında onarımdan geçirilmiştir. İbadete açık olan cami, Elazığ seyahatinde görülmesi gereken tarihi güzelliklerden biridir.

Sori Şelalesi

Elazığ’ın tarihi eserlerinin yanında bir de doğal güzelliklerini de incelemek gerekiyor. Kentin Alacakaya ilçesinde “Sori” olarak adlandırılan bölgede yer alan ve bölge ile aynı adı taşıyan Sori Şelalesi, doğal güzelliği ile kente zenginlik katan bir yerdir. İlkbahar aylarında karların erimesiyle birlikte tam bir doğal şölen sunuyor.

Meryem Ana Kilisesi

M.S. 179 yılında inşa edildiği tahmin edilen Meryem Ana Kilisesi, Anadolu’nun en eski ibadethanelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Harput Kalesi’nin doğusunda yer alan kilisenin ilginç bir özelliği, batı duvarlarının kalenin kaya kütlelerini teşkil ediyor. Bu nedenle bakıldığında kalenin kayalıkları içindeymiş gibi bir görüntü sunuyor. Halk arasında; Meryem Ana Kilisesi, Kızıl Kilise, Süryani Kilisesi ve Yakubi Kilisesi olarak adlandırılıyor. Kilise hakkında verilen bilgilere göre; ilk olarak kaledeki putperestler tarafından putların saklanılması için kullanılan kilise, daha sonra Yakubi Hristiyanlar döneminde mabet olarak kullanılmaya başlamıştır.

Elazığ’a nasıl gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elazığ’a ulaşım, günümüzün modern yapılanmaları sayesinde artık çok daha kolaydır. Elazığ uçak bileti alarak, yolculuğunuzu kısaltmanın keyfine varabilirsiniz. Kısa mesafeli yolculuklar için ise yine yenilenen Elazığ otobüs terminalini seçebilirsiniz. Elazığ otobüs bileti kampanyalarını takip ederek kenti ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir