Dünyanın İlk ve Tek Yeraltı Seramik Müzesi

Dünyanın İlk ve Tek Yeraltı Seramik Müzesi - Gezi Rehberi
Dünyanın İlk ve Tek Yeraltı Seramik Müzesi - Gezi Rehberi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kapadokya bölgesinin şekillenmeye müsait toprak yapısının da etkisiyle seramik konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Yıllarca seramik sanatları konusunda öncü olan bölgede seramikle ilgili büyük bir müzenin olmayışının eksikliği hissedilmekteydi. Bu amaç doğrultusunda ortaya çıkan müze fikri “Güray Müze” oluşumuyla eksikliğin giderilmesini sağlamıştır. Müze başarılı mimarisi ve koleksiyonuyla her yıl binlerce yerli ve yabancı sanatsever tarafından ziyaret edilmektedir.

Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi

Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi - Gezi Rehberi
Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi

Yerin 20 metre altındaki kayalar oyularak oluşturulan müze toplamda 1600 metrekarelik alanıyla oldukça geniş bir alanda inşa edilmiştir. Müze, yerin altına yapılması özelliği ile mimari konsept anlamında dünyadaki ilk ve tek yeraltı müzesi olma özelliği taşımaktadır. Nevşehir’in Avanos ilçesinde kurulan müze 3 ana bölümden oluşmaktadır.

1.Antik Eserler Salonu

Doğal akustiği ile sesli gösterilerin başarılı bir şekilde sanatseverlere sunulabildiği bu salonda hem Kapadokya Bölgesi’nden hem de ülkemizin çeşitli yörelerindeki seramik kültürünü yansıtan eserlerden oluşan koleksiyonla ziyaretçiler Geç Kalkolitik Dönem’den Osmanlı Dönemi’ne doğru tarihte bir seramik yolculuğuna çıkma şansını yakalıyor.

2.Modern Eserler Salonu

Bu salonda sergilenen eserler ülkemizden ve dünyanın çeşitli bölgelerinden önemli sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. Bu bölümde ziyaretçiler modern sanatçılar ve onların eserleriyle ilgili önemli bilgilere ulaşabilmektedir.

3.Fuaye

İki koridor bulunan alan sergi salonu ve kafeteryadan oluşmaktadır. Bu alanda çeşitli sanatçıların resim, heykel vb. çalışmaları sergilenmektedir. Bu bölümde yaklaşık 150 kişiye aynı anda hizmet verilebilmektedir. Bölümde zaman zaman söyleşi ve kokteyller de gerçekleştirilmektedir.

Müze Ziyaret Bilgileri

Yıl boyunca açık olan müzede ziyaretçilerin gündüz saatlerinde müzeyi ziyaret ederek eserleri incelemeleri mümkün. Akşam saatlerinde ise Kapadokya’nın mistik havasının hissedildiği müzede konser, yemek, kokteyl, söyleşi gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerde müze içerisinde 400 kişiye hizmet verilebilmektedir. Bu gibi etkinlikler için sahne vb. düzenlemeleri ortamın atmosferi bozulmayarak profesyonel bir şekilde yapılmaktadır.

Güray Müze’ye Nasıl Gidilir?

Güray Müze’ye gidebilmek için Nevşehir uçak bileti satın almanız gerekmektedir. Nevşehir’e geldikten sonra dilerseniz araç kiralayarak dilerseniz de toplu taşıma imkanlarıyla müzeye ulaşabilirsiniz. Nevşehir’e geldiğinizde açık hava müzelerini de mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir