Dünyada Gezilmesi Gereken Yerler

Dunyada Gezilmesi Gereken Yerler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada gezilmesi gereken yerler öyle çok ve öyle güzel ki, insan hangisini sayacağını bilemiyor… Tabii ki ülkemiz başlı başına turizm cenneti; tarih, kültür ve doğa hazinesi.

Ancak farklı denizlere yelken açmak, sınırların ötesine geçmek de önem taşıyor. Başka kültürler tanımanın, yeni yerler keşfetmenin değeri paha biçilmez.

Çoğumuzun küçükken en büyük hayallerinden biriydi, dünyayı gezmek. Zaman, aynı zaman. Fakat dünyanın her tarafında başka akıyor. Her ülke, her şehir apayrı deneyimlere ev sahipliği yapıyor.

‘Görmeden ölmeyin!’ diyebileceğimiz binlerce gezi rotası var. Bunlardan bazılarını sıralamak, içinizdeki seyyahı uyandırmak istiyoruz.

Dünyada Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Yeni hayatlara dâhil olmak, farklı şehirlerin altını üstüne getirmek mi istiyorsunuz? ‘Dünya küçük.’ Derler. Söz konusu gezmek ise, dünya uçsuz bucaksız bir deniz…

Cıvıl cıvıl, rengârenk şehirler… Nefes kesen manzaralar… Büyüleyici tabiat harikaları… Hepsini bir yazıya sığdırmak mümkün mü? Dünyada gezilecek en güzel yerler içinden seçim yapmak zor ama, birkaçını listeleyelim:

1.   Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal – Hindistan
Dünyada Gezilecek Yerler – Tac Mahal – Hindistan

Bu anıt mezar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş en güzel mimari yapılardan. Dünyadaki en meşhur İslâmî yapılar içinde bulunan Tac Mahal, Şah Cihan tarafından vefat eden eşi Mümtaz Mahal’in anısını yaşatmak için inşa ettirilmiş.

2.   Eyfel Kulesi – Paris

Eyfel Kulesi – Paris
Dünyada Gezilecek Yerler – Eyfel Kulesi – Paris

Dünyanın en güzel yerleri içerisinde burayı duymayan yok. Fransa’nın en önemli sembolü olan bu ihtişamlı kule 320 metre yüksekliğiyle Paris’in neredeyse her tarafından gözlemlenebiliyor. Nefes kesen manzarasıyla burası, kesinlikle yakından görülmeyi hak ediyor.

3.   Sahara el-Beyda – Mısır

Sahara el Beyda – Misir
Dünyada Gezilecek Yerler – Sahara el-Beyda – Mısır

Dünyadaki en güzel yerler listesinde bir çölün ne işi var? Demeyin. Bu çöl, diğerlerinden çok farklı. Bölgenin tamamına yayılmış olan kalker tabakası nedeniyle burası bembeyaz bir görünüme sahip. Etkileyici manzarası daha resimlerden bile insanı hayran bırakırken, orada olmak kimbilir nasıl bir deneyim…

4.   Ipanema Plajı – Brezilya

Plaj, yakınında yer alan İki Kardeş (Dois Irmaos) tepeleriyle muhteşem bir âhenk oluşturuyor.

5.   Wisteria Tüneli – Japonya

Dünyadaki en renkli noktalardan biri olan bu tünel, Kawachi Fuji Bahçeleri’nde konumlanıyor. Tüneli süsleyen rengârenk çiçekler kusursuz büzelliğiyle mest ediyor. Çiçeklerin baş döndüren kokusu da cabası.

6.   Lavanta Tarlaları – Fransa

Lavanta Tarlalari – Fransa
Dünyada Gezilecek Yerler – Lavanta Tarlaları – Fransa

Dünyada gezilmesi gereken yerler listemize Fransa’nın Provence bölgesinden katılan bu muazzam doğa harikası, mor rengin ağırlıkta olduğu tepeleriyle göz kamaştırıyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı bu lavanta tarlaları, güzelliğini en iyi Temmuz-Ağustos aylarında sergiliyor.

7.   Plitvice Gölü – Hırvatistan

Bosna-Hersek sınırına yakın bir yerde 16 ayrı göl bulunuyor. Bu göller şelâleler ile birbirine bağlanıyor.

Plitvice Milli Parkı’nın çevresini saran muhteşem doğal güzellikler kelimenin tam anlamıyla insanın aklını başından alıyor. Bâkir doğasıyla ziyaretçilerini misafir eden ormanlar yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapıyor.

8.   Kum tepeleri – Peru

Dünyada gezilip görülmesi gereken yerler arasında öne çıkan Kum Tepeleri, pek çok hikâye ve efsanede kendine yer buluyor. Burada gerçekleştirilen en popüler aktivite jeep turu ve ATV-safari.

9.   Iguazu Şelaleleri – Arjantin

Burası dünyanın 7 harikasından biri. Olağanüstü manzarasıyla göz dolduran şelâle, 2700 metre genişliğe sahip. Sular, 75 metre yükseklikten iki basamak hâlinde aşağı iniyor. Oluşan doyumsuz manzaranın mükemmelliğini tarif etmek imkânsız.

10.  Angel Şelalesi – Venezuela

Angel Selalesi – Venezuela
Dünyada Gezilecek Yerler – Angel Şelalesi – Venezuela

Burası dünyadaki en yüksek şelâle olarak biliniyor. Sular, takriben 900 metre yüksekten dökülüyor. Üstelik bu sırada en üst noktadan itibaren herhangi bir engel ile karşılaşmıyor. Şırıl şırıl sesi, coşkulu akışı ve muazzam görüntüsüyle bu şelâle, Venezuela’nın cenneti!

11.  Fuji Dağı – Japonya

Dünyada gezilmesi gereken yerler içerisinde olmayı fazlasıyla hak eden bu bölge, aktif volkan özelliği taşıyor. Japonlar burayı kutsal kabul ediyor. Tokyo civarında bulunan dağın etrafı 5 farklı göl ile çevrili.

Yaz gelince burayı kiraz çiçekleri sarıyor. Ortaya çıkan şahane manzarayı varın siz hayal edin…

Dağın yüksekliği dile kolay 3776 metre metre. Bu özelliğiyle Fuji Dağı, Japonya’daki en yüksek dağ olarak biliniyor.

Sonuç olarak dünyada gezilmesi gereken yerler sayısız. ‘İyisi mi siz, yüreğinizin götürdüğü yere gidin.’ Diyeceğiz ama biraz klişe duracak sanki…

Nereye giderseniz gidin, bakmayı ve görmeyi bildikten sonra eşsiz güzelliklerle mest olacağınız garanti. En kısa zamanda yollara düşmeniz dileğiyle!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir