Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Dogu Karadeniz Gezilecek Yerler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizin doğal güzellikler bakımından en güzel noktalarından hatta kimilerine göre en güzel bölgesi olan Doğu Karadeniz gezilip görülecek birçok yer barındırıyor. Tertemiz havası, yemyeşil gür ormanları diğer taraftan Karadeniz’in engin mavi sularıyla birlikte birçok turistik nokta bu bölgede yer alıyor. Bu sebeple yılın her vaktinde yerli ve yabancı gezginlerin uğrak noktası olan bölge kültür ve tarih açısından da son derece zengin bir yapıya sahip.

Karadeniz insanlarının sıcakkanlılığı bir tarafa geleneksel yemekleri, örf ve adetleri ile birlikte kültürel zenginliği konusunda da ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Bu çerçevede bu yazımızda Doğu Karadeniz’de gezilecek belli başlı yerleri sizler için derledik. Elbette buraya aldığımız yerlerle sınırlı değil Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler. Daha birçok noktada keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikler bulunuyor. Gelin şimdi bu güzelliklere hep beraber bakalım.

Uzungöl

Uzungöl
Uzungöl – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Ünü sınırları aşan meşhur Uzungöl Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alıyor. Etrafı sık ormanlı dağlarla çevrili olan Uzungöl’ün doğal yapısı ve güzelliği karşısında insan mest oluyor. Son derece romantik bir ortamı bulunan Uzungöl’ün etrafı son yıllarda yapılaşmaya açılmış durumda. Bu yüzden eski havası pek kalmasa da yine gidilip görülmeye değer bir nokta.

Gölün etrafında bulunan pansiyonlardan kalacak yer ihtiyacı karşılanabilir. Yine gölün etrafındaki restoranlarda Karadeniz bölgesine özgü yemekleri yiyerek enfes manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bu çerçevede Doğu Karadeniz turu yapacakların gezilecek yerler listesinde ilk sırada Uzungöl bulunuyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Trabzon’un Uzungöl’den sonra en meşhur turistik yeri hiç şüphesiz Sümela Manastırı. Dağın yamacında son derece heybetli bir yapıya sahip olan manastır yıl boyu birçok ziyaretçi ağırlıyor. Tarihi 375 yıllarına kadar dayanan manastır aslında ilk başta bir karakol vazifesi görmesi için yapılmış daha sonra ise manastıra çevrilmiş. Halk arasında Meryem Ana manastırı olarak bilinen yapı Maçka ilçesinde yer alıyor.

İçerisinde mutfak, kilise, kütüphane ve misafirhane gibi bölümler yer alan manastır uzun süren bir restorasyon sürecinden sonra 2018 yılında tamamen turizme kazandırılmıştır. Görenlerin bu derece büyük bir binanın dağın yamacına nasıl yapıldığı konusunda hayrete düştüğü yapı Doğu Karadeniz’de en çok yerli ve yabancı turisti ağırlayan noktalardan biri konumunda.

Çal Mağarası

Çal Mağarası
Çal Mağarası – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Çal Mağarası Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alıyor. Sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken mağara yer altı sularının taşındığı mağara olarak biliniyor. Bu sebeple içine girip ilerleyince mağaradaki nem oranı artıyor. Yaklaşık 8 km uzunluğa sahip olan mağara 2003 yılında yapılan çalışmalar neticesinde turizme kazandırılmış. Mağaranın yalnızca 1 kilometrelik bir alanı ziyarete açıktır. Halk arasında şifalı olduğuna inanılan mağaraya astım ve sinüzit rahatsızlığı olanlar şifa bulmak için geliyor.

Bununla birlikte etrafı ve içerisiyle eşsiz bir doğal güzellik olan mağara yıl boyu birçok turist ağırlıyor. Trabzon’un en meşhur mağaralarından olan Çal mağarası etrafında da daha fazla gezilecek noktalar dikkat çekiyor.

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası
Anzer Yaylası – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Rize’nin en meşhur yaylalarından olan Anzer yaylası meşhur Anzer balının da yetiştiği yer olarak biliniyor. Eşsiz bir doğal güzelliğe ve tertemiz bir havaya sahip olan yayla özellikle bahar aylarından itibaren muhteşem bir doğaya bürünüyor. Birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan yaylada yazın gelmesiyle birlikte açan çiçekleri görmek ve muhteşem doğaya şahitlik etmek gerçekten olağanüstü bir duygu.

Yakınlarından birçok pınar olan Anzer yaylasında buz gibi soğuk suya sahip bu pınarlar gidenleri serinletiyor. Bu çerçevede yıl boyu ziyaretçi akınına uğrayan Anzer yaylası Doğu Karadeniz’de kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri. Yaylayı gezmek ve görmek için en uygun zaman mayıs ve haziran ayları oluyor. Ayrıca yaylada yapılan enfes anzer balını tadabilir hem gözünüz hem de mideniz bu güzelliğe şahitlik ediyor.

Zil Kalesi

Zil Kalesi
Zil Kalesi – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Rize’nin en popüler turistik alanlarından biri olan Zil kale Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Yapı itibariyle Doğu Karadeniz’in en önemli eserlerinden olan Zil Kale Fırtına deresi üzerinde kurulmuştur. Dere yatağında, tepe yamacındaki dik bir kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiş olan kale Osmanlılar zamanında aktif olarak kullanılmış. Hatta kale içerisinde yer alan iki adet top bugün Trabzon müzesinde sergileniyor.

Yem yeşil bir doğanın ortasında yer alan kale yıl içerisinde birçok ziyaretçi alıyor. Zamanında kervan yollarının güvenliği için kullanılan kale Fırtına deresi yatağında bulunması ve Rize’nin en önemli taş yapısı olması sebebiyle her mevsim mutlaka ziyaret ediliyor. Bu çerçevede Zil Kalesi Doğu Karadeniz gezilerinde atlanmaması gereken noktalardan biri oluyor.

Fırtına Deresi

Calisma yuzeyi 1 17
Fırtına Deresi – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Hikayelere, dizilere ve birçok aşklara konu olmuş Karadeniz’in en meşhur derelerinden olan Fırtına deresi Doğu Karadeniz gezisinde gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan. Ülkemizin en çok yağış alan noktalarından biri olan Fırtına deresi coşkulu akan suları ve son derece muhteşem doğası sebebiyle bu adla anılmıştır. Fırtına deresi boyunca Rize’nin muhteşem doğasını takip edebilir onlarca bitkiye ve kuş türüne şahitlik edebilirsiniz.

Bu çerçevede Doğu Karadeniz’in en çok ziyaretçi alan noktalarından olan Fırtına deresinde birçok aktivite de yapılıyor. Rafting, zipline gibi heyecan verici sporlar özellikle yaz mevsiminin yaklaşmasıyla dere boyunca yapılabiliyor. Bu yüzden spor severler, doğa severler, gezginler ve daha birçok kimse Fırtına deresine uğramadan Doğu Karadeniz’den ayrılmıyor.

Palovit Şelalesi

Calisma yuzeyi 1 16
Polovit Şelalesi – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Palovit şelalesi görüntüsü, doğası ve havasıyla görenleri mest ediyor. Rize’nin ve ülkemizin debisi en yüksek şelalelerinden biri olan Palovit şelalesi yıl boyu aynı coşkuyla akıyor. Zil Kale güzergahından geçilerek gidilen şelale etrafında piknik yapılacak, oturup muhteşem doğayı izleyecek yerler bulunuyor.

Şelaleye giriş ücretli. Bununla birlikte şelaleye giden yol diğer şelalelere göre son derece uygun ve rahat. Yaklaşık 15 metre yüksekten akan şelaleyi görmek için ülkemizin her noktasından yerli turistlerle dünyanın her tarafından yabancı turistler buraya akın ediyor. Doğu Karadeniz gezisinde atlanmaması gereken noktalardan biri de Palovit şelalesi oluyor.

Pokut Yaylası

Calisma yuzeyi 1 15
Pokut Yaylası – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi adeta yaylalar cenneti. Rize’de bilinen en ünlü yaylaların tamamı neredeyse bu ilçede yer alıyor. Bu bağlamda Pokut Yaylası da bu yaylalardan bir tanesi. Muhteşem doğası ve oldukça şirin yayla evleriyle bir masal diyarını andıran yayla öyle bir atmosfere sahip ki yer ve gök adeta burada birleşiyor. Özellikle sabahın ilk saatlerinde oluşan sis denizi gerçekten görülmeye değer.

Bunun yanında yem yeşil bir doğaya sahip olan yaylada türlü çeşitte çiçekler ve bitkiler de görülebilir. Doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olan Pokut Yaylası kamp severlerin de en çok tercih ettiği noktalardan. Bu çerçevede Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listesine Pokut Yaylasını da eklemeyi unutmayın.

Elevit Yaylası

Elevit Yaylası
Elevit Yaylası – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Yine Rize yine Çamlıhemşin ve yine muhteşem bir yayla. 1800 metre rakımda bulunan Elevit yaylası bölgenin en yüksek yaylalarından biri konumunda. Resmi kayıtlarda Yayla Köyü olarak geçen Elevit yaylasının bir muhtarı bulunuyor. Bu çerçevede özellikle yaz aylarında dünyanın her tarafından turistler yaylaya akın ediyor. Şehrin stresli yaşantısından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenler için son derece iyi bir alternatif oluyor.

Elevit yaylasında her yıl Ağustos başlarında çeşitli şenlikler düzenleniyor. Doğu Karadeniz gezinizi bu zamana denk getirebilirseniz mutlaka Elevit yaylasına uğrayın. Bol bol horon ve çeşitli aktivitelerle çok güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Ayder Yaylası

Calisma yuzeyi 1 11
Ayder Yaylası – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in ve Rize’nin en bilinen en ünlü yaylası Ayder yaylasıdır. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan yayla yıl boyu ziyaretçi akınına uğruyor. Bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği güzellikte bir yayla olan Ayder yaylası ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alıyor. Karadeniz’in gür ormanları arasında yem yeşil cennetten bir köşeyi andıran yaylada kaplıcalarıyla da meşhur. Diğer taraftan yaylada yetişen çiçeklerden özel olarak yapılan bal da oldukça lezzetli oluyor.

 Bu çerçevede otuz senedir turistlere ev sahipliği yapan Ayder yaylası yurt içinden ve yurt dışından binlerce turist ağırlıyor. Yayla evlerinin doğayla bütünleşmiş hali ile Karadeniz’in nefis doğasının birleştiği yaylada birçok şenlik de yapılıyor. Şenlik zamanları yaylada oldukça eğlenceli anlara sahne oluyor. Bu bağlamda Ayder yaylasını görmeden Doğu Karadeniz’den ayrılmayın derim.

Karagöl

karagöl
Karagöl – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en eşsiz güzelliklerinden olan Karagöl Artvin’in Borçka ilçesinde yer alıyor. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel şirin göllerinden biri olan Karagöl küçük bir göl ancak muhteşem bir doğaya sahiptir. Yemyeşil ormanlar arasında masmavi bir göl olarak duran Karagöl Doğu Karadeniz’de kesinlikle görülmesi gereken noktalardan. Gölün olduğu bölge 2002 yılından beri tabiat parkı olarak hizmet veriyor. Bu yüzden göle girişlerde ücret ödenmesi gerekiyor.

Doğa severlerin mutlaka uğradığı noktalardan olan Karagöl ve çevresinde yürüyüş yoları bulunuyor. Ayrıca göle doğru uzanan platformda bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir muazzam doğa fotoğrafları çekinebilirsiniz. Bölgenin tabiat parkı olarak tescillenmesi tesisleşmeyi de beraberinde getirmiş. Bu sebeple Karagöl’e yakın belediyenin işlettiği tesisler bulunuyor.

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Artvin’in bir başka doğal güzelliği Maral şelalesi de Borçka ilçesinde yer alıyor. Aynı ismi taşıyan dere üzerinde çağlayan Maral şelalesi bölgede en çok merak edilen ve gidilip görülen noktalardan birisi konumunda. Özellikle yerli turistlerin ilgi gösterdiği şelale tam olarak keşfedilmemiş bir cennet gibi. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan şelale yaklaşık 60 metre yükseklikten dökülüyor. Özellikle ilkbahar aylarında karların erimeye başladığı zamandaki manzarası gerçekten görülmeye değer.

Bununla birlikte Maral şelalesi UNESCO’nun da dikkatini çekmiş durumda. 2005 yılında Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi ilan edilen şelaleyi yeşil bir orman örtüsü süslüyor. Aynı manzara resimlerindeki gibi bir doğaya sahip olan şelaleye uğramadan Doğu Karadeniz gezinizi bitirmeyin.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi
Tomara Şelalesi – Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in saymakla bitiremeyeceğimiz doğal güzellikleri arasında Tomara Şelalesine de yer vermeden geçemeyeceğim. Kırk ayrı kaynaktan beslenerek yaklaşık 25 metre yüksekten dökülen Tomara Şelalesi Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde yer alıyor. Dik bir yamaçtan kayaların arasında dökülen şelale kendi kaynağından beslendiği için buz gibi bir suya sahip.

Tomara Şelalesinin çevresinde bir de mesire alanı bulunuyor. Ayrıca çevrede yetişen tomara adlı bitki şelaleye isim olarak verilmiş. Bu bağlamda özellikle yerli turistler şelaleye büyük ilgi gösteriyor. Şelaleyi daha yakından izlemek ve doğanın sesini daha iyi duyabilmek için şelaleye hâkim bir noktaya inşa edilen cam terasta harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu çerçevede Tomara şelalesi görülmesi gereken önemli noktalardan biri oluyor.

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler elbette bizim saydıklarımızla sınırlı değil. Listeye alamadığımız daha birçok doğal güzellikle ve kültürel eser farklı şehirlerde ziyaretçilerini bekliyor. Bu çerçevede Doğu Karadeniz gezisi planlayan için iyi bir çalışmayla sıkı bir planlama yapmak önem arz ediyor. Ayrıca bu gezinin en az on beş günlük planlanması çoğu yerin rahatlıkla görülebileceği anlamına geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. offluu 5 gün önce

    Doğu karadeniz gerçekten bambaşka

    Cevapla