Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişiklikler neler olabilir gelişen teknoloji ile birlikte çok yönlü gelişmelerle oluşan bisiklet hayatımızın önemli bir parçasıdır. Elektrikli motorlu otomatik vitesli hafif ve fonksiyonel bisiklet modelleri ile son derece bisiklet sürmek keyifli bir hal almıştır.

Bisikletin Gelecekteki Uğrayabileceği değişiklikler Neler Olabilir?

Bisikletin uğrayabileceği değişiklikler günümüz dünyasında gelişmiş ülkelerde bisiklet ekonomiyi insan sağlığını atmosferi korumanın en önemli araçlarından bir hale gelmiştir.

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir 4
Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

 Ülkemizde ve dünyada modern bir yaşam standardına erişmek için artık insanlar spor yaparak kısa mesafede ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaktadırlar. İş yerinize ya da eve ulaşımınızda oldukça modern bir ulaşım aracıdır.

Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir Kısaca

Bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişiklikler neler olabilir kısaca bisikletin tarihi oldukça eskidir. 1888 yılından sonra hızla gelişmekte olan bisiklet endüstrisinde kullanılan malzemenin ve işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ilk etapta çok fazla halka hitap etmemiştir.

Sonraki yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte fabrikanın artması ile birlikte seri üretime başlanmıştır ve maliyetleri düşürerek son derece geniş kitlelere bisikletin ulaşması sağlamıştır.

Tüm dünyada öğrenciler okullarına gitmek için ulaşım olarak bisikleti tercih etmektedirler. Farklı ulaşım türlerine bakacak olursak maliyet ve kapasite yönünden bisiklet çok daha güvenilir ve maliyeti ucuz bir ulaşım aracıdır.

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir 2
Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

Bisikletin Gelecekte

Bisiklet biyolojik enerji gerektirdiğinden fosil yakıt için yakıt tüketen motorlu taşıtlar gibi havayı kirletmemektedir. Sürdürülebilir enerji açısından gelecek için oldukça büyük öneme sahiptir.

Bisikletin gelecekte günümüz koşullarına baktığımız zaman alt yapı ve işletme gier maliyeti oldukça düşüktür. Bu ulaşım aracına baktığımız zaman motorlu taşıtlara göre çok daha az kaza yapılmaktadır. Hızları yüksek olmadığından dolayı kaza bile olsa maddi hasar ya da yaralanma az olmaktadır.

Kentsel yapı planlamasında trafik ve karayolları mühendisleri ulaşım plancıları gerekli altyapı düzenlemeleri yaparak gelecekte daha çok ön plana çıkacak olan bisiklet kullanımı için yerel yönetimlerle birlikte güvenlik koşulları oluşturarak bisiklet kullanımını kolaylaştırmayı amaçlamaktadırlar.

Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Nelerdir?

Bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişiklikler nelerdir ülkemizde bisiklet geleceğin ulaşım aracı olarak daha yaygın bir şekilde kullanılacaktır.

 Dünyada birçok ülkede gençler okula giderken ya da yaş gruplarına bağlı olmadan tüm kesimler insanlar iş yerlerine ulaşım aracı olarak bisikletle gitmektedirler.

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir 3
Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

Dünyada tüm yaş gruplarında günlük bisiklet kullanımına uygun giyimlerle soğukta yağmurda karda birçok kullanıcı ulaşım olarak bisikleti tercih etmektedir.

Yerel yönetimler bisiklet kullanımını teşvik edecek uygulama ve planlama yaparak daha fazla destek içinde olmalıdırlar. Daha çok kuzey ülkelerinde kamu kuruluşlarında da bisiklet kullanımına öncelik verecek şekilde düzenleme yapılmaktadır. Bu ülkelerde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için bisiklet yollarının kullanıma uygun ve güvenli hale getirmektedirler.

Birçok yaşlı kesim 70 yaşından sonra araba kullanamamaktadır ancak ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak adına bisiklet en elverişli ulaşım aracıdır.

Bisiklet dostu ülkelerde her yaştan bisikletliyi görmek mümkündür. İstek kullanımı için en önemli şey sürüş güvenliğidir.

Güvenli sürüş koşulları olduğu sürece herhangi bir yaş grubunda kısıtlama olmadan güvenli kolay bir şekilde bisiklet  kullanımı görülmektedir.

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir 5
Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

Ülkemizde maalesef bisiklet kullanımının ekonomik ve düşük sosyal durum göstergesi gibi algı oluşmaktadır. Düşük prestijli ulaşım aracı olarak görüldüğü için de bu genel algının değişmesi gerekir.

Diğer Avrupa ülkelerine baktığımız zaman bunun tam tersidir kentlerde şirket yöneticileri bakanlar devlet çalışanları gibi resmi kıyafetlerle birlikte bisiklet kullanmaktadırlar.

Bisiklet son derece dinamik çağdaş ileri görüşlü çevre dostu ve sürdürebilir bir yaşam adına çok önemli bir ulaşım aracıdır.

Bisiklet kullanıcıları için birden fazla öncelik için çalışmalar yapılır ve uygulama aşamasına geçilir.

Bisiklet kullanıcıları çevresindekileri ve kent yaşamına saygılıdırlar. Ülkemizde belediyeler otobüslerine kentlerde uygulanmak üzere ön kısımlarını askılık koydular. Her bisiklet kullanıcısı çok değerlidir ve bisikletinin yerleşmesi ve çıkarması adına durakta  bekleme süresini azaltmak için de bu askılıklar çok önemli bir yer edinir.

Bisikletin Gelecekte Ugrayabilecegi Degisiklikler Neler Olabilir 1
Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir?

Otobüsteki askılıklar ihtiyacı son derece cevap vermiştir ve bu uygulamanın önümüzdeki günlerde tüm ülkemizde uygulanması beklemektedir. Bu askılar 2-3 bisiklet alabildiğinden dolayı daha sonraki aşamalarda tüm belediyelerin katkısı ile birlikte her bisikletlinin ihtiyacına göre farklı yöntemler denenmektedir.

Tüm koşullar sağlandıktan sonra toplu taşıma araçlarındaki askılıklar verimli ve doğru çözümlerden biridir ve tüm kentlerimizde standart olarak kullanılmalıdır.

Bisiklet kullanıcıları katlanabilir bisiklet de kullandıklarında raylı sistem araçlarının içinde kapasitelere göre muhafaza edip tren bey metro gibi ulaşım araçlarında da taşıyabilmektedirler. Vagonlarda özel bisiklet yerleri mevcuttur. Tüm bisiklet severler bu uygulamadan yararlanmaktadırlar.

Aynı zamanda elektrik destekli ve elektrikli bisikletler ülkemizde oldukça kullanımı yaygınlaşmamaktadır. İyiyim oranın yüksek olduğu yerlerde son derece etkili kullanıma sahiptir.

Dünya genelinde oldukça popüler elektrikli bisikletler akü ile çalışırlar ve elektrik motoru sayesinde tüm eğim ve mesafenin sıkıntı olduğu durumlarda yolculuğu kolaylaştıran bir destek gücü vererek sürücüye kolaylık sağlar. Gelecekte bisiklet kullanımı dünya kentlerinde ulaşım amaçlı ve bisiklete yönelik politikalarla ön plana çıkarılmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. En Ucuz Bisiklet | Gizli Magazin 2 hafta önce

    […] velespit elektrikli 2 ya da 3 motorlu pedallı insan gücüyle ilerleyen bir ulaşım aracıdır. Bisiklet 2’ye ayrılır vitesli ve vitessiz bisiklet. Vitesliler 6 ile 24 vites gibi farklı çeşitleri […]

    Cevapla