Bikinisinde Astronomi Şarkısı Hikayesi

Bikinisinde Astronomi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bikinisinde Astronomi şarkısı hikayesi, her dönem insanların ilgisini çeken ve hüzünlendiren bir özelliktedir. Bu hikayeyi ilk defa duyanlar, Son Feci Bisiklet tarafından şarkının yakın zamanda çıkarıldığını düşünür. Ancak şarkı, yaklaşık 10 yıl önce çıkmış ve hikayesi ile hemen her dönem gündemde kalmıştır.

Son Feci Bisiklet, son yılların en ilginç gruplarından biri. Gerek ismi gerekse de müzik tarzı ile alışılmışın dışında bir grup. Grubun solisti ise Arda Kemirgent. Şarkının hikayesi de direkt Arda Kemirgent ile ilgili.

Bikinisinde Astronomi Hikaye

Bikinisinde Astronomi Sarkisi Hikayesi
Bikinisinde Astronomi Hikaye

Bikinisinde Astronomi, ilk dinlendiğinde normal ve hatta biraz da anlamsız bir şarkı gibi geliyor. Sözlerini dikkatli bir şekilde dinleseniz dahi en ufak bir anlam çıkarılamıyor. Şarkının hikayesine geçmeden önce sözlerini paylaşmamız yararlı olacaktır. Bikinisinde Astronomi sözleri şu şekildedir:

Onu bir görseniz sanırsınız

O bir deniz yanılırsınız

O benim

Güneş sistemim

Alacalı bikinisinde saklı

Deniz yıldızları

Uzay taşları, arkadaşları

Ölü denizciler

Kayıp galaksiler

Buldum gözlerindeler

Senden tek istediğim

Geçmişin geleceğin

Benim olsun

Yaz gelirken karışır böyle şeyler

Neşeyle endişeler

Ayak bastığı

Her yerdeler

Üzerimden gemiler geçer

Kaldırma kuvvetimdekiler

Burası benim krallığım

Sıkılırsan güneşten

Gece oluruz erkenden

Sen istersen

Karşılığında istediğim

Geçmişin geleceğin

Benim olsun

Denizler cinayet işlemezler

Aslında kimseyi istemezler

Değiştirdi beni

Bu garip astronomi

Suçluyum belki ben

Sen sularımda ölürken

Güldüm keyfimden

Her zaman istediğimle

Geçmişin geleceğinle

Benimsin artık

Derinlerde

Derinlerde.

Şarkının sözlerini incelediğinizde muhtemelen size de anlamsız gelecektir. Ancak hikayeyi ve şarkının nasıl yazıldığını öğrendikten sonra anlamsız olan bu şarkı, bu sözler sizi derinden etkileyecektir.

Muhteşem etkisi, hikayesi, derinliği ve naifliği ile ruhunuzu okşayacak bir şarkı olduğuna emin olabilirsiniz. Hatta derin hüzünle dolacak, belki gözlerinizden yaşlar akacak. Böylesine anlam yüklü olduğunu öğrendikten sonra her dinleyişinizde hüzünleneceksiniz.

Bikinisinde Astronomi Hikayesi Ne?

Bikinisinde Astronomi Hikayesi Ne?

Bikinisinde Astronomi hikayesi, grubun solisti olan Arda Kemirgent tarafından bir röportajda açıklandı. Daha önce hikayeye dair farklı tahminler yürütülse de, olayın çok başka olduğu anlaşıldı.

Kemirgent, bu şarkıyı denizde boğularak ölen sevgilisi için yazdığını açıkladı. Şarkının sözlerinin deniz tarafından söylendiğini ifade etti. Yani şarkı, denizde boğulan bir kadına denizin söylediği sözlerden oluşuyor. Bu hikayeyi öğrendikten sonra şarkının sözlerini yakından incelediğinizde, hemen başında aslında durumun açıklandığını görürsünüz.

Onu bir görseniz, sanırsınız deniz, yanılırsınız, o benim. Bu sözlerde şarkıyı söylenenin aslında deniz olduğu dinleyicilere söyleniyor. Yine farklı yerlerdeki sözlerde, olay da açıklanıyor.

Suçluyum belki ben, sen sularımda ölürken, güldüm keyfimden. Kemirgent, belki de buradaki sözlerle sevgilisinin denizde boğulurken denizin aynı keyifle dalgalanmaya devam ettiğinden şikayet ediyor. Elinde olmasa da denizi suçluyor, neden onu aldın diyor. Üstelik tüm bunları denizin dilinden söylüyor.

Denizler cinayet işlemezler. Burada sözle de denizin aslında masum olduğunu dile getiriyor. Denizlerin cinayet işleyemeyeceklerini, hatta kimseleri de istemediklerini haykırıyor. Ama sevdiği kadını almasını bir türlü kabullenemiyor.

Bikinisinde Astronomi Anlamı

Bikinisinde Astronomi Anlami
Bikinisinde Astronomi Şarkısı Hikayesi

Bikinisinde Astronomi anlamı; denizin ağzından, bir kadının boğulma hikayesidir. Gerçek hayatta yaşanan hikayenin şarkıya uyarlanması ile şarkının sözleri ortaya çıkmış ve anlam kazanmıştır.

Şarkının hangi anlama geldiği, Son Feci Bisiklet solist tarafından açıklanmıştır. Ancak bu açıklama öncesinde sözlerin ne anlama geldiğine dair farklı tahminler yürütülmüştür. Bu tahminlerden biri şu şekildedir:

  • Bu bir sevgi hikayesidir. Bir kadına duyulan aşkın, daha sonra gökyüzüne kaymasını anlatır. Şarkı, astronominin güzellikleriyle bezenmiş ve güneş sisteminin güzellikleri vurgulanmıştır.

Görüleceği üzere şarkının gerçek anlamı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir tahmin.  Buna benzer, güneş sisteminin, gökyüzünün hikayenin merkezinde olduğu tahminler de var. Ancak bunların tamamı, yapılan röportaj sonrasında önemini yitirmiştir.

Böylesine acılı bir olaydan sonra tüm duygularını açıkça ve etkili bir şekilde aktarmayı başarması, ünlü ismin ne kadar başarılı bir sanatçı olduğunu gösteren önemli bir detaydır.

Arda Kemirgent Bikinisinde Astronomi Hikayesi

Arda Kemirgent Bikinisinde Astronomi Hikayesi
Arda Kemirgent Bikinisinde Astronomi Hikayesi

Arda Kemirgent, Bikinisinde Astronomi şarkısının hikayesine dair genel detayları paylaşmıştır. Ancak internet ortamındaki yorumlara bakıldığında, olayın farklı detaylarının olabileceği anlaşılıyor. Bu detaylardan bazıları şu şekildedir:

  • Sevgilisiyle denize giden adamın sevgilisi boğulma taklidi yapar ve adamı korkutur. Sonra şaka olduğunu söyler. Bir süre sonra yine boğulma taklidi yapıyor görünür, adam umursamaz ve güler. Ancak bir süre sonra gerçekten boğulduğunu görür.

Buradaki detayın dayanağı olarak şu sözler gösteriliyor: Sen sularımda ölürken, güldüm keyfimden.

  • Sevgilisi denizde yüzerken bikinisi yakından bir gemiye takılıyor ve adam olayı şaka sanıyor. Kadın geminin altında kalarak boğuluyor.

Olaya dair farklı bir detay var mıdır, bilinmez. Ancak şarkının her bir satırının büyük anlamlar taşıdığı bir gerçek. Arda Kemirgent, gerçekten bu acıyı yüreğinde yaşamış ve deniz olup dile gelmiş. Bikinisinde Astronomi hikayesi, artık bu şarkıyı her dinlediğinizde aklınıza gelecek ve sizi hüzünlendirecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir