Günlük hayatta ilaç kullanmayan kişi yok gibidir. Hele de yaşlı iseniz ve kronik rahatsızlıklarınız varsa ilaçlar en yakın arkadaşınızdır. Günümüzde, dünyada en fazla kullanılan ilaçların başında Aspirin ve Coraspin gelmektedir. Bu ilaçlar özellikle kan sulandırıcı olarak kullanılır. Kalp rahatsızlığı, diyabet, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları olanlarda ömür boyu kullanılır. Fakat kullanım şekilleri ve alanları birbirinden biraz farklıdır. Bu yazıda aspirin ile coraspin arasındaki farklar hakkında bilgi verilecektir.
Aspirin ve Coraspin Ne İşe Yarar?
Aspirin ve Coraspin kullanım alanlarını bilmeyen yoktur. Bu iki ilaç kanın sulandırılmasına yardımcı olan ilaçlardır. Vücuttaki kanın akışkanlığını sağlar. Bu özellikleri nedeniyle kan cıvıtıcı veya kan sulandırıcı ilacalar olarak da bilinirler.

Aspirin ve Coraspin, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlardır. Ağız yoluyla alınırlar. Her ikisi de beyaz renktedir. Kanda bulunana trombositlerin hücrelerinin kümeleşmesini engelleyici özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde kanda meydana gelebilecek pıhtılaşmayı engel olur ve kanın akışkanlığı artırırlar. Kronik hastalıklar başta olmak üzere, bazı hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan yöntem ve teknikler kanın daha çabuk pıhtılaşmasına neden olur. Buna bağlı olarak kişide;
- Felç olma riski,
- Pıhtı atma durumu,
- Ani ölüm gibi olaylar meydana gelebilir.
Aspirin ve Coraspin, yukarıda belirtilen risklerin önüne geçmek için tedavide kullanılmaktadır. Bu sayede kişilerde tehditler ortadan kalkar ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkı sağlamış olur. Atardamar ve toplardamarlarda kanın pıhtılaşmasına ve tıkanmasına neden olan rahatsızlıkların başında; kalp, damar ve şeker hastalığı gelir.
Bu tıkanmalar ve oluşan pıhtılar kanın akışını zorlaştırarak değişik hastalıklara neden olur. Aspirin ve Coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçlar sayesinde yaşanması muhtemel problemler önlenmiş olur.
Aspirinle Coraspin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki ilaç da kan sulandırıcı olarak kullanılmaktadır. Aspirinle Coraspin arasındaki fark, ilacın içerisinde kullanılan ana etken maddenin dozu ve kullanılan diğer yardımcı maddelerdir. Her iki ilaçta da ana etken maddesi olarak asetilsalisilik asit bulunur. Ancak bunların miktarı değişiktir. Aspirin içerisinde bulunan asetilsalsilik asit miktarı 500 mg iken, Coraspin içerisindeki asetilsalsilik asit miktarı ise 300 mg’dır.
Ayrıca Aspirin ve Coraspin arasındaki farklardan biri de içerdiği yardımcı maddelerin farklı olmasıdır. Aspirin içerisinde selüloz ve mısır nişastası bulunur. Buna karşılık Coraspin içerisinde mısır nişastası ve selüloza ek olarak; trietilsitrat, L30D, eudragit ve talk bulunur. Her iki ilaçta bulunana bu yardımcı maddeler ciddi olarak ilaçların etkisini değiştirmez.
Aspirin ve Coraspin benzer özellikleri ve etkileri olsa da dozajları farklı olmaktadır. Bu nedenle bu iki ilacın birbirlerinin yerine kullanılması kesinlikle doğru değildir. Eğer kullanılacaksa mutlaka uzman bir doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar kullanılırken, kullanma talimatlarına dikkat etmek gerekir. Sağlığımız için hayati bir öneme sahip olan bu kan sulandırıcı ilaçların yanlış kullanılması, ölüm de dâhil olmak üzere değişik riskleri birlikte taşır. Bu ilaçların reçetesiz kullanılmaması, bir kan sulandırıcı ilaç yerine diğerinin kullanılmaması gerekir.
Coraspin ile Bebe Aspirini Arasındaki Fark Nedir?

Coraspin ile bebe aspirini arasındaki fark; diğer aspirinde olduğu gibi, ilacın ana etken maddesi olan asetilsalisilik asit miktarıdır. Coraspin içerisinde bulunan asetilsalisilik asit miktarı her tablette 300 mg2dır. Buna karşılık bebe aspirininde bu miktar 50 mg veya 100 mg seviyesinde bulunmaktadır.
Bebe aspirini ile Coraspin arasında doz haricinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Her ikisi de benzer özelliklere sahiptir. Her iki ilaç da kan sulandırıcı ilaç olarak kullanılmaktadır. Bebe aspirini, pembe renge sahipken, Corsapin beyaz renklidir ve içeriğinde herhangi bir boyar madde bulunmaz. Buna rağmen bebe aspirini boyar madde içerir. Rengi için l-rotlack isimli madde kullanılır.
Eğer bebe aspirini ile Coraspin arasında doz farkı dikkate alınmazsa, aralarındaki fark yok sayılacak kadar azdır. Coraspinin bebe aspirininden farkı trietilsitratda içermesidir. Çocuklarda bebe aspirini, ağrının etkisini azaltmak için kullanılır. Ağrı kesici etkisini bebe aspirini, kanı cıvıtarak gösterir.
Coraspin ile Ecopirin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ecopirin ile Coraspin de aynı etkilere sahip olan ilaçların başı da gelir. Her iki ilacın etken maddesi de asetilsalsilik asittir. Her iki ilaç da ağız yoluyla alınır. Etken maddeleri aynı olmasına rağmen, Ecopirin ve Coraspinin etken maddeleri büyük oranda farklılık göstermektedir. Aralarındaki fark, içinde barındırdıkları yardımcı maddelerden kaynaklanmaktadır. Ecopirin ve Coraspin arasındaki farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz;
Coraspin yapısı gereği midede erir ve midede emilmeye başlar. Coraspin ise midede erimeyen bir kılıfa sahiptir. Mideden sonraki bağırsaklarda emilir. Coraspin, 100 mg ve 300 mg şeklinde farklı dozlarda bulunmaktadır. Ecopirinin dozu ise 150 mg’dir.

Coraspinin içerisinde; mısır nişastası, Eudragit- L30D, selüloz, trietilsitrat ve talk yardımcı maddeleri bulunur.
Ecopirinin içerisinde bulunan yardımcı maddeler ise; mikro kristalin selüloz, nişasta, kroskarmelloz sodyum, Eudragit-L30D, solids,trietilsitrat, talk 8070, talk, sunsetyellow vehidroksipropil metil selülozdur.
Coraspin ve Aspirin aynı özelliklere sahip ilaçlar olsa da doktor tavsiyesi haricinde birbirinin yerine kullanılmamalıdır. Bazı hastalıklara karşı risk taşıyan bu ilaçların uzman doktor tavsiyesine göre kullanılması gerekir.