Aşk Acısının Ömrü Ne Kadardır?

Aşk Acısının Ömrü Ne Kadardır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
feelings of love 2021 09 01 05 31 36 utc
Aşk Acısının Ömrü Ne Kadardır? 1

Hayatın ağırlığını ve acısını unutturan tek sözcük, aşktır. Elinde olanın değil olmayanın arzulanmasıdır belki de. Kim bilir belki de susamanın ta kendisidir. Birçok kişi tarafından yaşanan ancak çok az kişi tarafından keyfine varılan bir olgudur aşk. Başlangıçta olabildiğince coşkulu, içten, fedakâr ve sonrasında nefret dolu bazen de ölümcül.

Artık bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki adına aşk dediğimiz duygu gelip geçici. Kimine göre 1 kime göre 3 yıl. Ama mutlak bir sonu var. Ve daha da güzel olanı aşk acısının da bir sonu olmasıdır.

İnsanoğlu yüzyıllardır aşk acısına bir çare bulamamış, acısı dinene kadar kendini toplumdan soyutlamayı ve yalnız kalmayı tercih etmiştir.

Şimdiye kadar yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki eşten ayrılmanın acısı ortalama 1,5 yıl, sevgiliden ayrılmanın acısı sadece 3 ay sürmektedir.

ABD de yapılan bir çalışmada; son 25 hafta içinde sevgilisinden yâda eşinden ayrılan 150 kişiyle görüşülmüş, bu deneklerden 105 tanesinin ortalama 11 hafta içinde ayrılmanın olumlu yönlerini görmeye başladığı tespit edilmiştir.

Eşinden ayrılanların boşanmanın etkilerini üzerinden atması yaklaşık 18 ay, sevgilisinden ayrılanların ise 3 ay zaman aldığı belirlenmiştir.

Peki, o zaman Aşk acısının ömrü ne kadardır? Bilimsel çalışmalar elbette ortalama bir fikir vermekle beraber, bu sürenin uzunluğu ya da kısalığı tamamen kişinin duygusallığı, kendi iç dünyası ve kararlılığına bağlıdır.

Öncelikle yapmamız gereken en önemli şey bu acının öyle yâda böyle bir gün biteceğine inanmaktır. İnancımıza bağlı olarak yapacağımız bir iki ufak eylem işimizi kolaylaştıracaktır. Örneğin uzun süreli yürüyüşler kişiyi acı odaklı düşüncelerden arındıracaktır. Üstelik bir taşla iki kuş. Belki fazla kilolarımızda vardır.

Ve yazmak. Acıyı yazmak. Yazın. Acınızı tüm gerçekliğiyle uzun uzun yazın. Yazınca acılarınız akıp gidecektir. İnanın.

Okulunuzu yada işiniz asmayın. Hayatınızda diğer faaliyetlerden ortamlardan, kişilerden vazgeçmeyin. Vazgeçmeyin ki acınız bittiğinde planlayabileceğiniz bir geleceğiniz olsun.

Onu hatırlatan ortamlara, ortak arkadaşlara bir süreliğine de olsa yaklaşmayın.

Ve son bir öneri, karamsar ve negatif enerji yayan insanlardan uzak durun. Hatırlayın. Aşk acısının ömrü en çok 3 ay

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Mustafa Memiş 3 hafta önce

    Aşk acısı mı bilmiyorum ama her aklıma geldiğinde yakıyorum bir sigara

    Cevapla