Ali ve Nino Hikayesi Özet

Ali ve Nino Hikayesi 6
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşk hikayeleri her zaman merak edilen ve binbir duygu ile dinlenen, okunan hikayelerdir. Bu hikayeler genelde gerçek ve yaşanmış olaylardan alınmaktadır, çünkü bu sayede kişilerde daha etkileyici bir hal almaktadır. Ülkemizde ve dünyamızda birçok aşk hikayesi vardır. Bunların kimi mutlu sonla biter, kimisi de hüzünlü bir sonla. Ancak hepsi birbirinden büyük aşklara ev sahipliği yapar. Bu hikayelerden biri de Ali ve Nino hikayesi olarak karşımıza çıkar. Çoğu aşk hikayesinde olduğu gibi bu hikayede pek güzel bir sonla bitmez. Ancak birçok kişinin hayranlığını alarak efsane haline dönüşür ve Azerbaycan’dan doğan bu efsane gitgide tüm dünya tarafından duyulmuya başlıyor. Bu efsane ile birçok kişi hüzünle yüzleşmesinin yanı sırada birbirini bırakmayan bu sevdalılara hayranlık duymaktadırlar. Savaşların ortasına kalan ve birçok zorluk ile beraber yüzleşen bu aşıkların hikayesi herkesi etkilemektedir. Peki bizlerin merakla beklediği Ali ve Nino’nun hikayesi nedir?

Ali ve Nino Hikayesi

Ali ve Nino Hikayesi 1
Ali ve Nino Hikayesi Özet 1

Ali ve Nino hikayesi ana karakterleri Ali ve Nino olarak karşımıza çıkar.  Ali, soylu bir ailede dünyaya gelmiş ve müslüman bir birey olarak yetiştirilmiş. Doğu kültürüne sahip olan Ali hayatını bu şekilde idame ettirmek ister. Nino, hristiyan gelenekleri ve Rus disiplini ile beraber yetiştirmiş bir bireydir. Eğitimli ve Avrupa kültürüne sahip olan bir kadındır.

Okul yıllarında birbirlerini bulan ve aşık olan Ali ve Nino, liselerini bitirdikten sonra evlenmek istemektedirler. Fakat aralarında yaşanan büyük bir sorun ile mücadele etmektedirler. Ali islam inancı ile yetiştiği içinde Nino’nun kapanmasını ve onunda islama uygun bir şekilde yaşamasını istemektedir. Ancak Nino’da kendi dinini bırakmayı ve kapanmayı kabul etmemektedir. Bu sorun bir süre daha devam etse bile içlerinde ki bu eşsiz aşktan dolayı Ali, sevdiği kadının fikirlerine saygı duyarak bu durumu kabul eder. Ali ve Nino hikayesi bundan sonra daha etkileyici bir hal almaktadır. Nino’nun ailesi bu iki sevdalının aşkına ve evlenmek istemelerine karşı çıkmaktadır. Uzun bir süre boyunca bu duruma karşı çıkarlar ancak en sonunda onlarda pes eder. Böylece Nino’nun ailesinden evlenme iznini alan Ali ve Nino büyük bir mutluluk duyar. Bu onaylama sonrasında Ali’yi, Nino’nun akrabaları ile tanıştırmak için Tiflis’e götürülür.

Ali ve Nino Hikayesi 3
Ali ve Nino Hikayesi Özet 2

Bir süre hiçbir sorun ile karşılaşmazlar ancak kimsenin ummadığı bir durum yaşanır. Nino’ya platonik bir aşk besleyen Melik Nahararyan en sonunda Ninou’yu kaçırır. Ali ve Nino hikayesi işte burda başlar. Ali uzun bir süre boyunca sevdiğini arar ve buna ek olarak onun yalnız bırakıp, kaçırılmasına sebep olduğu için büyük bir üzüntü duymaktadır. Her geçen günde Ali’nin aşkına olan özlemi artmakta ve onu kaçıran Nahararyan’a ise olan nefreti gün geçtikçe artmaktadır. Ali’nin çevresinde ki herkes eğer Nahararyan’ı bulursa Ali’nin ne yapacağını çok iyi bir şekilde biliyorlardı ve bildikleri doğru çıktı. Ali Nahararyan’ı yaptıklarına karşı yaşatmayarak onun yaşamına son verdi.

Ali ve Nino Hikayesi 2
Ali ve Nino Hikayesi Özet 3

Ali ve Nino tekrardan bir araya gelmişti. Bu sevinçleri çok uzun sürmemişti ancak, bunun sebebi ise de Ali’nin artık aranan bir suçlu haline gelmiş olmasaydı. Bulundukları bölgede sürekli olarak aranan ve rahat bir şekilde yaşayamayan Ali en sonunda çözüm olarak Dağıstan’a kaçar. Ali ve Nino hikayesi gün geçtikçe daha destansı bir hal almaktadır. Ali orada kaldığı yıllar boyunca hem memleket özlemi hem de sevgilisinin özlemini yaşar. Aradan geçen yıllardan sonra Ali’nin arkadaşı olan Molla Seyit ona sevdiğini getirir. Ali ve Nino kavuştuklarında ortaya çıkan mutluluk ve sevinçleri dillere destan bir görüntü oluşturur. Ve sevdalılar orada hemen evlenerek hayallerine kavuşurlar. Evlendikten bir süre sonra Rusya’da bir ihtilal gerçekleşmiştir ve bu ihtilal sonrasında Ali artık bir aranan bir suçlu olmaktan kurtulmuş ve rahat bir nefes almıştır. Ali ve Nino herhangi bir korku duymadan tekrardan Bakü’ye döner. Ali ve Nino hikayesi burada da bitmez. Bakü’ye büyük bir umutla dönen sevgililerin bu güzel umutları çok fazla sürmeden tekrardan suya batar. Çünkü, Bakü’ye ulaştıkları zaman Ermeniler ile olan bir çatışmanın içinde bulurlar kendilerini. Ali de memleketini savunmak için bu çatışmalara katılır ve üzücü olaylar kaldığı yerden devam eder. Ermenistan bütün şehri ele geçirir ve ülkede büyük bir izdiham oluşur. Kimse ailesini ve sevdiklerini koruyamaz, bunun yanında Ali’de tüm ailesinin büyük bir kısmını kaybeder. Daha fazla dayanamayan Ali, Nino ile beraber İran’a giderek oraya yerleşirler.

Ali ve Nino hikayesi zorluklarla beraber destanını sürdürmektedir. Ali ve Nino savaştan kurtulmuşlardı ancak yeni sorunlar ile yüz yüze kalmışlardı. Nino gelenek ve göreneklere, çevreye alışamamıştı. Bu durumda Ali’yi fazlasıyla üzmüştü. Bir süre boyunca bu duruma katlanmışlar ancak karşılarına çıkan ilk fırsatta Tekrardan Bakü’ye doğru yol almışlardı.

Savaşlar ve ihtilallerin ortasında kalan bir dönemde aşklarını sürdürmeye çalışan sevdalılar için kısa bir süre mutlu bir şekilde yaşamları için vakitleri vardır. Ali, burada Dışişleri’nde memur olarak çalışmaktadır ve bu süreçte bir de kızları dünyaya gelmiştir. Ancak bir süre sonra Bakü tekrardan Ruslar tarafından işgale uğramıştır. Bu işgalden sonra Nino kızı ile birlikte Tiflis’e kaçmışlardır. Ali ise Gence Köprüsü’nde vurularak hayatını kaybetmiştir. İşte dillere destan olan Ali ve Nino hikayesi bu kadardır. Özlem ve zorluklar ile dolu bu aşk herkesin hayranlığını üzerine çekmiştir.

Batum Heykeli Hikayesi

Ali ve Nino Hikayesi 5
Ali ve Nino Hikayesi Özet 4

Gürcistan Batum şehrinde bulunan ilgi çekici bir heykeldir. “Man and Women” adına sahip olan bu eşsiz eser Ali ve Nino’yu temsil ediyor. Tiflisli bir heykeltıraş olan Tamara Kvesitadze Ali ve Nino’nun hikayesinden etkilenerek bu eşsiz eseri ortaya çıkarmıştır. 2010 yılında herkese açık bir şekilde sergilenen eser, hala büyük bir ilgi görmektedir. Batum Heykel hikayesi aslında Ali ve Nino’nun hikayesidir. 8 metre uzunluğunda ve 7 ton çelikten yapılmış olan bu eser saat 19.00’da gerçek hayatta ki gibi birleşerek bu hikayeyi tekrardan canlandırmaktadır. Batum Heykeli ziyaretçilerini son derece etkileyerek onlara eşsiz bir görüntü sunmaktadır. Batum Heykeline olan ilgi de gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Bu eser bir heykelden öteye geçerek iki aşığın hayat bulduğu yer olarak da karşımıza çıkar ve bizleri hayran bırakır.

Nino ve Ali Kitabı

Ali ve Nino Hikayesi 4
Ali ve Nino Hikayesi Özet 5

Bu efsane aşk hikayesi herkesin aklında yer edinmiş ve kimsenin unutamayacağı bir hal almıştır. Bu destansı aşk hikayeside bir süre sonra kitap halini almıştır. Nino ve Ali kitabı 1937 yılında Kurban Said tarafından yazılmış ve yayınlanmıştır. Bu kitap çıktığı dönemdeki yüzyılın en iyi aşk romanı olarak adlandırılabilecek bir şaheser konumunda yer almaktadır. İlk çevirisini Viyana’da, Almanca bir şekilde basılmıştır ve bununla birlikte tam tamına 37 dile daha çevirelek ne kadar önemli bir eser olduğunu kanıtlamıştır. Ali ve Nino hikayesi bu kitapla tekrardan hayat bulmuştur. Azerbaycan bu kitabi “milli roman” olarak kabul etmiş ve hak ettiği değeri vermiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir